Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Dla zadłużonych » Umorzenie zaległych alimentów u komornika – poradnik

Umorzenie zaległych alimentów u komornika – poradnik

dług alimentacyjny umorzenie kiedy

Umorzenie zaległych alimentów jest możliwe tylko w określonych przypadkach

Dług alimentacyjny u komornika to bolączka tysięcy Polaków. Osoby, które nie płacą zasądzonych przez sąd alimentów, niejednokrotnie muszą ponosić wiele negatywnych konsekwencji. Na koniec 2022 roku liczba „alimenciarzy” wyniosła ponad 288 tysięcy, zaś wysokość średniego zadłużenia to blisko 50 tysięcy złotych. Dodatkowo, każdy z alimenciarzy miał średnio 10-letnie opóźnienie w spłacie należności. Nie ma zatem się co dziwić, że wiele osób mających dług alimentacyjny u komornika zastanawia się nad tym, czy możliwe jest umorzenie zaległych alimentów. Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Umorzenie zaległych alimentów – czy to jest możliwe?

Jeśli osoba, która powinna płacić alimenty na rzecz konkretnej osoby przez dłuższy czas nie wywiązuje się z tego obowiązku, prędzej czy później następuje wszczęcie egzekucji komorniczej. W takim przypadku dług za alimenty może wzrosnąć znacząco.

Sprawdź: Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem

Sprawdź: Pożyczki bez KRD

Wynika to oczywiście z faktu, iż komornicy pobierają szereg opłat z tytułu prowadzonych przez siebie czynności. Z tego względu wielu alimenciarzy zastanawia się, czy możliwe jest przedawnienie długu alimentacyjnego u komornika.

Umorzenie zaległych alimentów – o czym trzeba pamiętać?

Co jeśli komornik prowadzi egzekucję na wniosek wierzyciela alimentacyjnego, a nie funduszu alimentacyjnego? Wtedy negocjacje dotyczące umorzenia zaległych alimentów trzeba prowadzić właśnie z wierzycielem alimentacyjnym.

Jeśli chcemy uzyskać umorzenie zaległych alimentów u komornika, musimy spełnić szereg warunków formalnych. Oprócz tego, sądy, które rozpatrują tego typu sprawy, na pierwszym miejscu stawiają dobro dzieci lub innych osób na rzecz których mają być wypłacane należne alimenty.

Dług w funduszu alimentacyjnym – przedawnienie

Dług w funduszu alimentacyjnym to bolączka wielu „alimenciarzy”. Czy może on ulec przedawnieniu? Polskie przepisy są w tym względzie bardzo jasne: dług wobec funduszu alimentacyjnego nie może ulec przedawnieniu.

To powinno Cię również zainteresować: Odpowiedź do komornika na zajęcie minimalnej krajowej – wzór

Zobacz też: Czy dostanę telefon jak mam komornika?

Oznacza to, że egzekucja należnych środków na rzecz wierzycieli alimentacyjnych może być przeprowadzona w dowolnie wybranym czasie. Dłużnicy alimentacyjni muszą też zdawać sobie sprawę z tego, iż fundusz alimentacyjny może przekazać informację na temat wysokości zadłużenia do rejestru dłużników BIG (Biuro Informacji Gospodarczej).

Zadłużenie wobec funduszu alimentacyjnego a upadłość konsumencka

Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej może wpłynąć na umorzenie zaległych alimentów? Niestety: wierzytelności z tytułu alimentów nie podlegają umorzeniu w wyniku ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Oznacza to, że osoba, która nawet ogłosi upadłość konsumencką, w dalszym ciągu będzie zobowiązana do spłaty swoich długów alimentacyjnych.

Odsetki alimentacyjne – jak je umorzyć?

Jeśli dług alimentacyjny nie był spłacany przez bardzo długi czas, wówczas największą jego częścią są właśnie odsetki. Jest to opłata za opóźnienie w spłacie, którą naliczają komornicy pośredniczący w ściąganiu alimentów.

Przeczytaj też: Jak działają firmy oddłużeniowe?

Kto może zdecydować o tym, by tego typu dług za alimenty został umorzony? O umorzeniu odsetek decyduje wyłącznie wierzyciel, czyli np. matka dziecka na rzecz którego są opłacane alimenty. Najczęściej odsetki alimentacyjne są umarzane, jeśli dłużnik spłaci znaczącą większość lub cały dług w jednej racie.