Lokaty bankowe są świetnym sposobem na zaoszczędzenie zgromadzonych pieniędzy – nawet, gdy dysponujemy stosunkowo niewielkim kapitałem. Dzięki lokacie środki finansowe są nie tylko odkładane, ale również dość szybko pomnażane. Najlepsza lokata to taka, która jest jak najwyżej oprocentowana. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem aktualnych ofert lokat od renomowanych instytucji bankowych. Oto najnowszy ranking lokat bankowych 2023.
Ranking lokat bankowych
Lokata in bank | Oprocentowanie | Wymagane konto | Maks. kwota | Czas obowiązywania | Wniosek |
---|---|---|---|---|---|
5,5% | Nie | 50 000 zł | 1 – 60 miesięcy | >> SPRAWDŹ << |
Lokaty bankowe – co warto o nich wiedzieć?
Lokaty bankowe (według fachowej terminologii depozyty terminowe) w dalszym ciągu zalicza się do grona najpopularniejszych oraz najbezpieczniejszych form zarabiania. Istota lokaty bankowej polega na tym, że podpisujemy umowę z instytucją bankową, która zobowiązuje się, że po okresie trwania lokaty wypłaci nam wpłacone środki razem z odsetkami. Trzeba nadmienić, że lokata to produkt, dzięki któremu nie tylko odkładamy oszczędności, ale też zarabiamy określoną kwotę, czyli właśnie odsetki.
Istotna informacja jest taka, że lokaty nie zawsze mają stałego oprocentowania. W takim wypadku wysokość zarobionych odsetek w poszczególnych okresach trwania lokaty jest zmienna. Oprocentowanie lokat jest z reguły wyższe niż kont oszczędnościowych, jednak ich poważnym mankamentem jest zakaz wypłacania środków przed końcem ich obowiązywania. Jeśli wypłacimy środki zbyt wcześnie, bank nie wypłaci nam odsetek.
Liczba ofert lokat od lat jest wyjątkowo duża. Popyt na oszczędzanie mimo kryzysu gospodarczego utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego banki starają się przygotowywać dla swoich klientów lokaty w pełni odpowiadające im upodobaniom. Na rynku można znaleźć zarówno krótkie lokaty na maksymalnie pół roku, ale też długie trwające nawet kilkanaście miesięcy.
Jak założyć lokatę? Obecnie jest to naprawdę banalnie proste. W zupełności wystarczy nam do tego komputer ze stałym dostępem do internetu. Banki umożliwiają też założenie lokaty w placówce lub telefonicznie.
Czy lokaty są bezpieczne?
Wszystkie środki, które zgromadzimy na lokacie, są w pełni bezpieczne. Każdy bank w Polsce jest zrzeszony w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Oznacza to, że jeśli doszłoby do niewypłacalności bądź bankructwa banku, to oszczędności do kwoty 100 000 euro zwrócone zostaną nam właśnie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
Lokata od lat jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych form deponowania środków finansowych, dlatego zainteresowanie tymi produktami finansowymi od lat plasuje się na wyjątkowo wysokim poziomie. Największe zainteresowanie lokatami obserwuje się przede wszystkim wśród tych osób, które nie chcą lokować swojego kapitału w ryzykowne inwestycje – nawet, gdy dochód z lokaty okaże się znacznie niższy, niż w przypadku produktu inwestycyjnego.
Lokaty są polecane wszystkim tym, którzy nie chcą ryzykować utraty części lub nawet całości swoich oszczędności. Aktualnie lokaty są najbezpieczniejszymi produktami pozwalającymi na zarabianie na swoich oszczędnościach i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.
Od czego zależy dochód z lokaty?
To, ile wyniesie dochód z lokaty, uzależnione jest od czterech czynników. Chodzi tutaj o:
- Wysokość oprocentowania. W największym stopniu wpływa na wszystkie zyski uzyskane z odłożonych na lokacie pieniędzy. Wysokość oprocentowania w głównej mierze zależy od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz polityki prowadzonej przez konkretną instytucję bankową. Obie te kwestie są bardzo zmienne, dlatego oprocentowanie na przestrzeni kilku miesięcy może być bardzo różne. Spore znaczenie ma także to, czy jest to oprocentowanie stałe bądź zmienne. Jeśli w naszej lokacie obowiązuje oprocentowanie stałe, wtedy łatwiej jest oszacować zyski, które nam przyniesie. Zmienne oprocentowanie może wzrosnąć ale też spaść, dlatego taka lokata wiąże się z większym ryzykiem.
- Sposób kapitalizacji odsetek. Drugi element decydujący o poziomie dochodów z lokaty to sposób kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja jest mechanizmem polegającym na dopisywaniu odsetek do zgromadzonej kwoty na lokacie. Jeżeli kapitalizacja jest realizowana co miesiąc, wtedy lokata zarabia na siebie najszybciej. Z kolei przy kapitalizacji trzymiesięcznej, półrocznej lub rocznej zyski będą niższe, a lokata okaże się mniej opłacalna. Ogólnie obowiązująca zasada jest taka, że im wyższy jest kapitał, tym wyższe odsetki. Częstsza kapitalizacja przekłada się w sposób bezpośredni na większy zysk posiadacza lokaty.
- Czas trwania lokaty. Czas trwania lokaty ma podobne znaczenie co wcześniej omówiona kapitalizacja odsetek. Im dłużej trwa lokata, tym częściej dochodzi do powiększania zgromadzonych na niej środków. Jeśli lokata trwa 12 miesięcy i jest kapitalizowana co miesiąc, wtedy do zwiększenia kapitału dochodzi aż 12-krotnie. Im kapitalizacja jest rzadsza, tym ważniejszy jest czas trwania lokaty.
- Podatek od zysków kapitałowych. Jest to tzw. podatek Belki wprowadzony przez rząd Leszka Millera w 2002 roku. Danina wynosi 19%, jest odliczana w sposób automatyczny przez bank prowadzący lokatę. Opodatkowaniu podlega tylko zysk z lokaty.
Jak widać, o dochodzie uzyskanym z lokaty decyduje kilka zróżnicowanych czynników. Zakładając lokatę warto dokładnie porównać te elementy, aby mieć pewność, że wybrany produkt zapewni nam spory zysk w jak najkrótszym czasie.
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Na oprocentowanie lokat wpływają zmiany kursów walut ustalane przez NBP (Narodowy Bank Polski) oraz wahania stóp procentowych NBP. Specjaliści zalecają, aby lokaty o stałym oprocentowaniu zakładać wtedy, gdy w najbliższej perspektywie ma dojść do obniżek stóp procentowych. Z kolei, gdy na rynku mówi się o wzroście stóp procentowych, wówczas lepiej jest zdecydować się na oprocentowanie zmienne.
Ile czasu może trwać lokata?
Istnieje system klasyfikacji lokat ze względu na czas ich trwania. Dzielimy je na:
- lokaty krótkoterminowe – trwają one maksymalnie 3 miesiące,
- lokaty kwartalne – czas ich trwania wynosi od 3 do maksymalnie 5 miesięcy,
- lokaty średnioterminowe – trwają one do 6 do maksymalnie 11 miesięcy,
- lokaty długoterminowe – trwają one minimum rok.
Lokaty krótkoterminowe zazwyczaj są proponowane nowym klientom banku, którzy mogą również liczyć na bardzo atrakcyjne warunki oprocentowania. Z kolei na skorzystanie z lokaty długoterminowej powinni zdecydować się wszyscy ci, którzy w najbliższym czasie chcą zrealizować jakąś inwestycję i przez dłuższy czas nie będą chcieli korzystać ze zgromadzonych przez siebie oszczędności.
Jak obliczyć zysk z lokaty?
Obecnie praktycznie wszystkie banki w Polsce mają w swojej ofercie lokaty, dlatego tak ważne jest, aby przed skorzystaniem z danej oferty zweryfikować, jaka będzie wysokość oprocentowania oraz sposób kapitalizacji odsetek. Im wyższe jest oprocentowanie oraz częstsza kapitalizacja, tym zysk z lokaty będzie większy.
Aby w szybki i bezproblemowy sposób obliczyć, ile zarobimy na lokacie, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora lokat. Wystarczy, że wpiszemy w nim wszystkie podstawowe informacje o naszej lokacie, a kilka sekund później dowiemy się, ile wyniesie cały zysk z lokaty.
Dlaczego warto założyć lokatę?
Lokata bankowa polega na tym, że oddajemy bankowi “na przechowanie” określoną sumę na jakiś czas. W zamian za to bank po upływie wskazanego w umowie terminu zwraca nam całą wpłaconą sumę wraz z naliczonymi odsetkami. Czy w dzisiejszych czasach opłaca się założyć lokatę? Oczywiście, że tak!
Jeśli szukamy najlepszej lokaty oszczędnościowej, powinniśmy szczególną uwagę zwracać przede wszystkim na oprocentowanie. Informację o oprocentowaniu oraz innych ważnych parametrach zawiera skonstruowany przez nas ranking lokat.
Konto oszczędnościowe zamiast lokaty
Co wybrać: konto oszczędnościowe czy lokatę? Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna oszczędzanie i zależy mu na tym, aby mieć ciągły dostęp do swoich pieniędzy, powinien wybrać konto oszczędnościowe. Cechą charakterystyczną rachunku oszczędnościowego jest fakt, iż w każdej chwili można bez konsekwencji wypłacić zgromadzone środki a także powiększać kwotę oszczędności.
Zobacz też: Ranking kont oszczędnościowych
Konto oszczędnościowe przez wiele osób uważane jest za znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze – szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę do oszczędzania. Odkładając samodzielnie pieniądze na konto oszczędnościowe można co miesiąc sprawdzać, ile gotówki udało się już zgromadzić, a w razie potrzeby wypłacić z niego potrzebną kwotę na nieprzewidziane wydatki.
Lokata jest polecana tym osobom, które są w stanie na dłuższy czas zamrozić swoje oszczędności, a także dysponują większymi kwotami pieniędzy. Zazwyczaj banki wymagają wpłacenia na lokatę kwoty minimalnej, np. 1000 złotych.
O czym trzeba pamiętać zakładając lokatę?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu lokaty należy dokładnie zastanowić się nad tym, ile wynoszą nasze oszczędności oraz na jak długo jesteśmy w stanie oddać je do banku. Dobra lokata powinna charakteryzować się w miarę wysokim oprocentowaniem oraz jak najczęstszą kapitalizacją odsetek.
Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, warto też zweryfikować, czy nie istnieją jakieś ukryte “haczyki”. Wiele banków oferuje wyjątkowo atrakcyjne lokaty dla nowych klientów, jednak często wiąże się to z koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów, np. konta bankowego wraz z kartą debetową. Niekiedy produkty dodatkowe mogą generować tak duże koszty, że przewyższają one prognozowany zysk z lokaty.
Dlaczego warto postawić na obiektywny ranking lokat?
W porównaniu wszystkich ofert pomocny jest przygotowany przez nas darmowy ranking lokat. Zamieściliśmy w nim oferty lokat od wszystkich renomowanych instytucji bankowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu zestawieniu uda się Państwu znaleźć najlepszą lokatę dopasowaną do Waszych potrzeb.
Ranking lokat bankowych – podsumowanie
Lokata bankowa to najbezpieczniejszy i najprostszy produkt finansowy pozwalający na oszczędzanie zgromadzonych środków. Od klienta deponującego środki na lokacie bank nie będzie wymagał żadnej aktywności. Jedynym zadaniem klienta jest założenie lokaty. Jak znaleźć najlepszą lokatę?
To bardzo proste. Warto w tym celu skorzystać z naszego rankingu lokat bankowych. Bez wychodzenia z domu, w kilkanaście sekund można porównać ze sobą nawet kilkanaście różnych ofert lokat od rzetelnych instytucji bankowych. Po znalezieniu najlepszej oferty klikamy “Złóż wniosek”, a następnie na stronie banku dopełniamy wszystkich niezbędnych formalności. To wystarczy, aby nasze pieniądze zaczęły pracować i przyniosły nam po określonym czasie wysoki zysk.