Różnego rodzaju zadłużenia to bolączka wielu Polaków. Wiele osób zadłużonych ma różne obawy dotyczące tego, co może zająć komornik. W Polsce obowiązuje zasada, która mówi o tym, że komornik nie ma prawa ściągania z konta bankowego zadłużonej osoby minimalnego wynagrodzenia za pracę. Mimo to, wiele osób pobierających pensję minimalną uskarża się, że komornik zajął im środki znajdujące się na koncie. Co zrobić, gdy nastąpi zajęcie minimalnej przez komornika? Jak napisać pismo do komornika dotyczące odblokowania najniższej krajowej? Szczegółowo odpowiadamy w poniższym artykule.
Co może zabrać komornik?
Z zadłużeniami zmagają się tysiące Polaków. W przypadku, gdy zwlekamy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych, sprawa jest kierowana do komornika. Co może zająć komornik? Takie pytania zadaje sobie bardzo wiele osób. Co może zająć komornik w 2023 roku? Egzekucja komornicza może dotyczyć:
- środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika,
- nieruchomości należących do dłużnika,
- ruchomości dłużnika.
Sprawdź też: Nie spłacam chwilówek – co mi za to grozi?
Zobacz też: Po jakim czasie chwilówki oddają sprawę do sądu?
Sprawdź też: Niezapłacona grzywna sądowa – po jakim czasie areszt?
Co zrobić, gdy nastąpi zajęcie minimalnej krajowej przez komornika? Wyjaśniamy to w dalszych częściach artykułu.
Czy komornik może zająć minimalne wynagrodzenie?
Jedną z pierwszych czynności, którą podejmują komornicy, jest zajęcie pieniędzy na koncie bankowym. Warto jednak wiedzieć o tym, że w zakresie tego, co może zabrać komornik, istnieje szereg ograniczeń. Czy komornik może zająć najniższe wynagrodzenie? Przepisy wskazują jasno: komornik nie ma prawa do zajęcia minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Od lipca 2023 roku minimalna pensja wynosi 3600 zł brutto, czyli 2783,66 zł „na rękę”. Oznacza to, że w każdym miesiącu komornik nie może pobrać właśnie wskazanej kwoty.
Zajęcie minimalnej a obowiązki pracodawców
W przypadku, gdy wobec danej osoby toczy się egzekucja komornicza, to pracodawca jest zobowiązany, aby udzielić komornikowi wszelkich informacji na temat wysokości dochodów pracownika. W przypadku, gdy ten obowiązek nie zostanie spełniony, na pracodawcę może zostać nałożona kara grzywny w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.
Jak powinna wyglądać procedura, gdy dany pracownik pobiera pensję minimalną? W takim przypadku pracodawca powinien skierować do komornika pismo, w którym wskaże, że zajęcie konta bankowego pracownika nie będzie możliwe, ponieważ otrzymuje on minimalną pensję.
To powinno Cię również zainteresować: Dziedziczenie długów – do którego pokolenia obowiązuje?
Zobacz też: Przedawnienie długów – co to jest i kiedy następuje?
Kolejny warunek to przekazanie komornikowi zestawienia wszystkich dochodów pracownika z ostatnich trzech miesięcy – w odniesieniu do każdego z miesięcy osobno. Warto pamiętać o tym, że jeśli chodzi o zajęcie minimalnej komornik musi działać zgodnie z przepisami. W przypadku, gdy bezprawnie zajmie rachunek bankowy dłużnika, trzeba jak najszybciej skierować do niego pismo w tej sprawie.
Zajęcie minimalnego wynagrodzenia przez komornika – wzór pisma
Jak powinno wyglądać pismo skierowane do komornika, gdy doszłoby do bezprawnego zajęcia minimalnego wynagrodzenia? Oto przykładowy wzór pisma do komornika o braku możliwości zajęcia wynagrodzenia:
„Sz. P. …, Komornik…
W firmie X jestem zatrudniony od …. na …. etatu (1, 1/2, 3/4 itd.) w ramach umowy o pracę. Zgodnie z zapisami umowy, którą dołączam jako załącznik, otrzymuję wynagrodzenie minimalne, w związku z czym egzekucja środków do wysokości minimalnego wynagrodzenia jest niemożliwa.
Biorąc pod uwagę powyżej wskazane informacje, wnoszę o bezzwłoczne zatrzymanie egzekucji środków należącego do mnie konta w banku X (wskazujemy nazwę banku.
Z poważaniem,
…”.
Po wysłaniu pocztą takiego pisma komornik będzie musiał ustosunkować się do zawartych w nim treści, dzięki czemu zajęcie minimalnej najpewniej nie będzie trwało już długo.