Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Rankingi » Ranking kont oszczędnościowych

Ranking kont oszczędnościowych

Zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych w jednym miejscu. Sprawdź, które banki oferują najwyższe oprocentowanie!

Konto oszczędnościowe to jeden z rodzajów rachunków bankowych, który zakłada się przede wszystkim w celu pomnożenia zgromadzonych oszczędności. Różni się on od lokaty tym, iż zgromadzone na nim pieniądze możemy w dowolnym momencie wypłacić. Znalezienie najlepszego konta oszczędnościowego nie jest obecnie takie proste, ponieważ banki nieustannie prześcigają się w swoich propozycjach. Z tego powodu przygotowaliśmy specjalny ranking kont oszczędnościowych, dzięki któremu w kilkanaście sekund można znaleźć konto oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem. 

Ranking kont oszczędnościowych

Rachunek Oszczędnościowy Santander  Oprocentowanie Wymagane konto Maks. kwota Czas obowiązywania Wniosek
7% Tak   100 000 zł  3 miesiące >> SPRAWDŹ <<
eKonto oszczędnościowe  Oprocentowanie Wymagane konto Maks. kwota Czas obowiązywania Wniosek
2,60%  Tak  100 000 zł   1 -60 miesięcy >> SPRAWDŹ <<
 Elastyczne Konto Oszczędnościowe Oprocentowanie Wymagane konto Maks. kwota Czas obowiązywania Wniosek
8% Tak   200 000 zł 3 miesiące  >> SPRAWDŹ <<
Konto Oszczędnościowe Profit  Oprocentowanie Wymagane konto Maks. kwota Czas obowiązywania Wniosek
 1,25% Tak   50 000 zł  60 dni >> SPRAWDŹ <<

Konto oszczędnościowe – podstawowe informacje

Konto oszczędnościowe to rodzaj instrumentu finansowego, który dedykowany jest wszystkim tym, którzy chcieliby zarabiać na swoich oszczędnościach. W porównaniu ze zwykłym kontem osobistym, konto oszczędnościowe oferuje znacznie wyższe oprocentowanie.

Aby móc oszczędzać na koncie oszczędnościowym, nie trzeba także realizować wpłat w sposób regularny. Nie wolno jednak naruszać ograniczeń ustalonych przez bank w zakresie kwoty maksymalnej. Trzeba również pamiętać o tym, że wysokie oprocentowanie konta oszczędnościowego obowiązuje wyłącznie przez określony czas, zaś po upływie promocji ulega ono obniżeniu do stawki standardowej. 

Niepodważalną zaletą konta oszczędnościowego jest także swobodny dostęp do zgromadzonych funduszy. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ z lokaty środki można wypłacić dopiero po określonym czasie, co w niektórych przypadkach jest sporym utrudnieniem. 

Zalety konta oszczędnościowego 

Jakie są atuty konta oszczędnościowego? Poniżej omawiamy najważniejsze korzyści wynikające z założenia takiego rachunku:

  • Swobodny dostęp do oszczędności. 
  • Możliwość realizowania nieograniczonej liczby wpłat. 
  • Wysokie odsetki w ramach ofert specjalnych. 
  • Bezpieczeństwo ulokowanych środków. 
  • Ochrona oszczędności przed zjawiskiem inflacji (utratą wartości pieniądza).

Czym charakteryzuje się najlepsze konto oszczędnościowe? 

Obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja lokowaniu środków na kontach oszczędnościowych. Warto wiedzieć, że największy wpływ na ogólny poziom oprocentowania wszystkich rachunków oszczędnościowych w Polsce ma wysokość stóp procentowych, która jest ustalana przez Narodowy Bank Polski. Jeszcze kilkanaście lat temu stopa procentowa wynosiła grubo ponad 10 procent, zaś w 2020 roku plasuje się ona na poziomie… 0,5 procenta. Tak niski poziom stóp procentowych w ogromnym stopniu przekłada się na atrakcyjność kont oszczędnościowych. 

Czym wyróżnia się dobre konto oszczędnościowe? Najważniejszym wskaźnikiem, który każdy powinien brać w pierwszej kolejności pod uwagę, jest oczywiście oprocentowanie, czyli czysty zysk. Im jest ono wyższe, tym dane konto jest bardziej atrakcyjne. Należy pamiętać o tym, że stawka oprocentowania konta oszczędnościowego w większości przypadków podawana jest w skali roku. W sytuacji, gdy będziemy planowali przechowywać swoje oszczędności przez na przykład miesiąc, otrzymamy tylko 1/12 oprocentowania. 

Ranking kont oszczędnościowych – o tym pamiętaj, zanim skorzystasz z jakiejś oferty!

Kolejna kwestia, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę przed otwarciem jakiegokolwiek rachunku oszczędnościowego, to zasady dotyczące dostępu do zgromadzonej gotówki. W większości banków z konta oszczędnościowego można przesłać jeden darmowy przelew w miesiącu. Każda druga i kolejna wypłata środków z rachunku oszczędnościowego będzie wiązała się z potrąceniem stosownej opłaty przez bank. 

Wiele banków reklamuje swoje konta oszczędnościowe zgrabnymi hasłami reklamowymi o wyjątkowo wysokim oprocentowaniu. Na rozmaite komunikaty trzeba zwracać szczególną uwagę, ponieważ często zdarza się tak, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko przez krótki czas, a później ulega ono znacznemu obniżeniu do stawki podstawowej. Im wysokie oprocentowanie obowiązuje dłużej, tym dane konto oszczędnościowe jest oczywiście bardziej atrakcyjne. 

Określona stawka oprocentowania często obowiązuje wyłącznie przy określonym limicie kwotowym, np. maksymalnie do 100 000 złotych. Powyżej takiego pułapu środki są już objęte niższym oprocentowaniem. Jeśli ktoś dysponuje sporym kapitałem, najlepszym rozwiązaniem jest założenie kilku kont oszczędnościowych w różnych bankach, aby nie przekroczyć tych limitów i zarobić więcej pieniędzy. 

Szukając najlepszego konta oszczędnościowego warto również zwrócić uwagę na to, jak często są naliczane odsetki. Jest to tak zwana częstotliwość kapitalizacji odsetek. W zdecydowanej większości przypadków odsetki naliczane są co miesiąc, jednak nie jest to reguła stosowana przez wszystkie banki. Zanim zdecydujemy się na otwarcie jakiegokolwiek konta oszczędnościowego, warto dokładnie zweryfikować tę kwestię, ponieważ comiesięczne naliczanie odsetek jest znacznie bardziej opłacalne dla klienta niż coroczne. 

Ile wynosi oprocentowanie konta oszczędnościowego? 

Niestety, w chwili obecnej oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest zbyt wysokie. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, ogromny wpływ na oprocentowanie rachunków oszczędnościowych mają stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski.

Na ten moment stopa procentowa wynosi zaledwie 0,5%, zaś jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy do czynienia ze stopami na poziomie 20%. Im stopa procentowa jest niższa, tym mniejsze jest proponowane przez banki oprocentowanie na kontach oszczędnościowych. 

Nie oznacza to oczywiście, że znalezienie atrakcyjnego konta oszczędnościowego jest dzisiaj całkowicie niemożliwe. Nasz ranking kont oszczędnościowych z pewnością pomoże w odszukaniu jak najlepszego rachunku oszczędnościowego, na którym będzie można ulokować zgromadzone środki finansowe. Trzeba jednak mieć świadomość, iż znalezienie oferty konta oszczędnościowego z oprocentowaniem w wysokości 10% w skali roku jest nierealne. Takiego oprocentowania nie jest w stanie zaoferować nam żaden funkcjonujący w Polsce bank. 

Obecnie stawki oprocentowania kont oszczędnościowych oscylują w granicach 1-3% w skali roku. W sytuacji, gdy uda nam się znaleźć konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 2,5%, z pewnością będzie to oferta godna zainteresowania. 

Jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego? 

O atrakcyjności konta oszczędnościowego decyduje nie tylko oprocentowanie nominalne, ale także to, jak często bank nalicza odsetki. Najlepszą sytuacją z punktu widzenia klienta jest naliczanie odsetek co miesiąc, ponieważ dzięki temu w ciągu 12 miesięcy kwota zostanie zwiększona aż dwunastokrotnie. W przypadku jednorazowego naliczania odsetek na koniec roku, roczny zysk z konta oszczędnościowego będzie znacznie mniejszy. 

Jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Zysk obliczamy mnożąc zgromadzoną na koncie kwotę przez oprocentowanie. Gdy chcemy obliczyć odsetki po pierwszym miesiącu funkcjonowania konta, otrzymany wynik dzielimy przez 12. 

Jak założyć konto oszczędnościowe? 

Założenie konta oszczędnościowego jest bardzo proste. Do uruchomienia takiego rachunku nie musimy w ogóle wychodzić z domu – w zupełności wystarczy nam komputer ze stałym dostępem do internetu. Samodzielne przeszukiwanie stron internetowych poszczególnych banków byłoby wyjątkowo czasochłonne, dlatego stworzyliśmy ten ranking kont oszczędnościowych. Zamieściliśmy w nim informacje o kontach oszczędnościowych z najwyższym oprocentowaniem.

Gdy któraś z propozycji się Państwu spodoba, wystarczy kliknąć na przycisk „Złóż wniosek” – zostaniecie przeniesienie na stronę danego banku, gdzie będzie można wypełnić wniosek o konto oszczędnościowe. Cała procedura związana z zakładaniem rachunku oszczędnościowego jest wyjątkowo krótka i mało skomplikowana.

Zakładając konto oszczędnościowe musimy pamiętać, że bank nie będzie wymagał od nas zadeklarowania wysokości kwoty, którą na nim umieścimy. To klient samodzielnie decyduje o tym, czy i kiedy wpłaci na swój rachunek oszczędnościowy jakieś pieniądze. 

Konto oszczędnościowe a bezpieczeństwo

Niektórzy mają pewne wątpliwości odnośnie założenia rachunku oszczędnościowego, ponieważ obawiają się, czy ich pieniądze na pewno będą w 100% bezpieczne. Tego rodzaju obawy absolutnie nie są uzasadnione. W zasadzie wszystkie instytucje bankowe w Polsce są zrzeszone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którego zadaniem jest zabezpieczenie środków klientów polskich instytucji bankowych. Oznacza to, że wszystkie środki zgromadzone w każdym banku do kwoty 100 tysięcy euro będą bezpieczne nawet w przypadku, gdyby nasza instytucja bankowa ogłosiła upadłość. 

Ranking kont oszczędnościowych – podsumowanie 

W ostatnim czasie wielu Polaków podejmuje decyzję o ulokowaniu swoich środków na rozmaitych funduszach inwestycyjnych, co wiąże się z ogromnym ryzykiem utraty zainwestowanych pieniędzy. Konto oszczędnościowe to produkt w 100% bezpieczny – nie ma zagrożenia, że nasze środki bezpowrotnie przepadną. Mimo tego, iż obecnie odsetki z kont oszczędnościowych nie są zbyt wysokie, to warto lokować na nich swoje oszczędności. Banki cały czas wprowadzają do swojej oferty specjalne promocje, dzięki którym zysk z konta oszczędnościowego może okazać się naprawdę wysoki. 

Aby wybrać najlepsze konto oszczędnościowe, warto zapoznać się z naszym rankingiem kont oszczędnościowych, gdzie zgromadziliśmy wyselekcjonowane oferty od renomowanych instytucji bankowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu uda się Państwu znaleźć najlepszy rachunek oszczędnościowy dopasowany do Waszych potrzeb.