Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Rankingi » Ranking lokat bez konta 2023

Ranking lokat bez konta 2023

Wiele banków oferujących lokaty wymaga od swoich klientów założenia konta. My znaleźliśmy najlepsze lokaty bez konta z wysokim oprocentowaniem. Sprawdź aktualny ranking lokat bez konta 2022 i zacznij oszczędzać!

Lokaty to popularne produkty oszczędnościowe oferowane przez polskie instytucje bankowe. Często zdarza się, że warunkiem koniecznym do utworzenia lokaty jest jednoczesne założenie konta w danym banku. Czy są banki oferujące lokaty bez konta? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Oto aktualny ranking lokat bez konta osobistego. 

Ranking lokat bez konta

 Lokata in bank Oprocentowanie Wymagane konto Maks. kwota Czas obowiązywania Wniosek
 8% Nie  50 000 zł 1 – 60 miesięcy >> SPRAWDŹ <<

Lokaty bez konta – czy to możliwe?

Dla sporej liczby opolskich konsumentów ogromną wadą lokat bankowych jest fakt, iż banki przy utworzeniu lokaty wymagają jednoczesnego założenia konta bankowego. Z takim wymogiem można spotkać się w popularnych polskich bankach, takich jak Millennium, jednak są również banki oferujące lokaty bez konta. 

Lokaty bez konta można znaleźć w ofercie wybranych polskich banków, np. w Getin Banku. Jak sama nazwa wskazuje, do założenia takiej lokaty, nie musimy posiadać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) w danym banku. Założenie takiej lokaty jest wyjątkowo proste, ponieważ wszystkie formalności możemy załatwić zdalnie bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że złożymy internetowy wniosek, a chwilę później będziemy mogli już zainwestować swoje środki na utworzonej lokacie oszczędnościowej. Do aktywacji lokaty bez konta dochodzi wtedy, gdy wpłacimy na nią pieniądze. 

Jak założyć lokatę bez konta? 

Założenie lokaty bez konta przez internet jest naprawdę banalnie proste. W pierwszej kolejności należy znaleźć najlepszą ofertę – można to zrobić korzystając z przedstawionego powyżej rankingu lokat bez konta. Gdy znajdziemy już najlepszą propozycję, klikamy przycisk „Złóż wniosek„, a następnie zostaniemy przeniesieni na stronę danego banku. Wypełniamy wszystkie niezbędne informacje we wniosku, czyli imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail a także numer rachunku bankowego. Podanie numeru konta jest niezbędne, ponieważ właśnie na nie trafią wszystkie zainwestowane środki wraz z odsetkami po zakończeniu obowiązywania lokaty. We wniosku zaznaczamy też informację, czy chcemy, aby zakładana lokata była odnawialna czy nieodnawialna. 

Gdy wypełnimy wniosek, bank przekaże nam numer rachunku lokaty, na który powinniśmy wpłacić pieniądze. Należy pamiętać o tym, aby przelew wysłać z tego konta, którego numer podaliśmy podczas składania wniosku. Bank poinstruuje nas też, jak powinniśmy zatytułować przelew. W przypadku, gdy przelew zostanie zrealizowany z innego konta bądź tytuł przelewu będzie nieprawidłowy, może dojść do jego odrzucenia. 

Oprocentowanie lokat bez konta 

Czy lokaty bez konta mają wysokie oprocentowanie? W porównaniu z tradycyjnymi lokatami ich oprocentowanie jest nieco niższe. Banki starają się przekonać klientów przede wszystkim do zakładania lokat z kontem, dlatego do tych ofert proponują wyższe oprocentowanie. Trzeba pamiętać o tym, że konta bankowe, które nie są używane, mogą być bardzo kosztowne. W niektórych bankach opłata miesięczna za nieaktywny ROR może wynieść nawet 20 złotych. Jeśli nie chcemy się narażać na takie opłaty, musimy aktywnie korzystać z konta. Jeśli ktoś nie chce zakładać kolejnego rachunku bankowego oraz szuka atrakcyjnej formy oszczędzania, z całą pewnością powinien postawić na lokatę bez konta osobistego. 

Najlepszy ranking lokat bez konta – o czym pamiętać wybierając lokatę?

Jak odróżnić najlepsze lokaty bez konta od tych mniej atrakcyjnych? Z pomocą przychodzi tutaj stworzony przez nas ranking lokat bez konta. Dzięki niemu można porównać ze sobą wszystkie interesujące oferty bez wychodzenia z domu oraz w bardzo krótkim czasie. W rankingu zgromadziliśmy wyłącznie te lokaty, które można założyć bez konieczności otwierania rachunku osobistego w danym banku. Podczas przeglądania poszczególnych ofert warto zwracać na elementy takie jak: 

  • Wysokość oprocentowania lokaty. Im jest ono wyższe, tym lokata powinna przynieść nam większy zysk. 
  • Kapitalizacja odsetek. To najważniejszy element wpływający na opłacalność lokaty. Z punktu widzenia atrakcyjności lokaty najlepiej jest, gdy do kapitalizacji odsetek dochodzi jak najczęściej. Niektóre banki kuszą klientów wysokim oprocentowaniem lokat, jednak często okazuje się, że jednocześnie kapitalizacja odsetek jest realizowana raz na 12 miesięcy, co powoduje, że zarobek dla klientów z takiej lokaty nie będzie zbyt wysoki. 
  • Czas trwania lokaty. Jest to czas, który oznacza, na jak długo możemy ulokować swoje fundusze na lokacie. Polityka banków w tym względzie jest mocno zróżnicowana. Są instytucje bankowe, w których czas trwania lokaty może wynieść nawet kilka lat, jednak są i takie, w których pieniądze można przechowywać znacznie krócej. Czas trwania lokaty warto dopasować do swoich upodobań. 
  • Możliwości założenia lokaty. Lokatę bez konta można założyć zarówno przez internet jak i telefonicznie czy stacjonarnie. 
  • Minimalna oraz maksymalna kwota do wpłaty na lokatę. Banki wprowadzają wymogi nie tylko w zakresie minimalnej kwoty depozytu, ale również kwoty maksymalnej. Minimalna kwota, którą należy wpłacić, wynosi zazwyczaj około 500 złotych. Górny limit kwotowy może być sporym utrudnieniem, zwłaszcza gdy chcielibyśmy wpłacić na jedną lokatę np. 50 tysięcy złotych, a dany bank pozwala na wpłacenie maksymalnie 25 tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć o tym, że polskie banki coraz częściej wprowadzają do swojej oferty lokaty bez konta, na które można wpłacić dowolną kwotę. 

Od czego zależy oprocentowanie lokaty?

Oprocentowanie lokat w sposób bezpośredni jest powiązane z wysokością stóp procentowych oraz stawek WIBOR i WIBID. Ustalanie wysokości stóp procentowych jest kompetencją Narodowego Banku Polskiego. Na oprocentowanie lokat oraz kredytów wpływa wysokość stopy referencyjnej. Oprócz stopy referencyjnej, istnieje także stopa lombardowa, stopa depozytowa, stopa redyskontowa oraz stopa dyskonta weksli.

Wysokość stóp procentowych jest uzależniona od aktualnej sytuacji ekonomicznej państwa oraz światowej koniunktury i sytuacji na rynkach finansowych. Im stopy procentowe są wyższe, tym wyższe jest oprocentowanie lokat. Niestety, obecnie wysokość stóp procentowych spadła do historycznie niskiego poziomu. Ma to oczywiście związek z panującą obecnie pandemią koronawirusa, która odcisnęła piętno na światowej gospodarce. Narodowy Bank Polski zdecydował się w maju na obniżenie stopy referencyjnej do historycznie niskiego poziomu 0,5%. Przedstawiciele banku centralnego uzasadniali tę decyzję chęcią obniżenia rat kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. 

Na oprocentowanie lokaty wpływa także stawka WIBOR oraz stawka WIBID, za których ustalanie także odpowiada Narodowy Bank Polski. Zarówno WIBOR jak i WIBID są aktualizowane codziennie. 

Minimalna i maksymalna kwota lokaty – ile wynosi? 

Polityka banków w zakresie wymaganej minimalnej i maksymalnej kwoty lokaty jest mocno zróżnicowana. Minimalna kwota lokaty, którą obowiązkowo musi wpłacić każdy klient banku, wynosi z reguły 500-1000 złotych. Dla niektórych może się to wydawać dziwne, że banki określają też górną granicę kwotową, jednak jest to coraz rzadziej stosowane przez instytucje bankowe ograniczenie. Ile wynosi maksymalna kwota lokaty? Zazwyczaj na lokatę można wpłacić maksymalnie 100 tysięcy złotych. 

Czym różni się lokata odnawialna od nieodnawialnej? 

Lokaty możemy rozróżniać także na odnawialne i nieodnawialne. Lokata odnawialna polega na tym, że po zakończeniu obowiązywania okresu lokaty bank automatycznie składa całą dotychczas zgromadzoną kwotę wraz z odsetkami na kolejną lokatę. Zachęcamy jednak, aby zweryfikować, jakie będzie oprocentowanie oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek. Często zdarza się, że lokaty odnawialne mają gorsze warunki. Jeśli posiadamy lokatę nieodnawialną, na koniec obowiązywania umowy bank prześle wszystkie środki na wskazany przez nas we wniosku numer konta. 

Czy lokaty są bezpieczne? 

Lokaty bankowe bez konta to jedne z najbezpieczniejszych produktów oszczędnościowych. Warto wiedzieć, że wszystkie polskie banki są zrzeszone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jeśli doszłoby do bankructwa jakiejkolwiek instytucji bankowej, Bankowy Fundusz Gwarancyjny odpowiadać będzie za spłatę wszystkich należności w kwocie do 100 tysięcy euro jego klientom. 

Co to oznacza? Jest równoznaczne z tym, że wszystkie środki zdeponowane na lokacie bankowej do kwoty 100 tysięcy euro są w pełni bezpieczne. Jeśli poszukujemy bezpiecznego i atrakcyjnego sposobu na oszczędzanie, lokata bez konta będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. 

Zerwanie lokaty – konsekwencje 

Założenie lokaty to bardzo poważna decyzja. Jeśli decydujemy się na powierzenie swoich oszczędności bankowi na określony czas, musimy pamiętać o obowiązkach, jakie będą na nas spoczywały. Podstawowym obowiązkiem klienta jest przechowywanie środków finansowych przez określony czas, na przykład przez rok. Warto jednak wiedzieć o tym, że każdy klient ma prawo do tego, aby zdecydować się na zerwanie lokaty przed terminem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka decyzja będzie miała negatywne konsekwencje dla klienta. Czym poskutkuje przedwczesne zerwanie lokaty? 

Za zerwanie lokaty bez konta przed terminem mogą nam grozić konsekwencje finansowe. Bank może nie wypłacić nam całości bądź części odsetek. Oznaczać to będzie, ze stracimy korzyści, które mieliśmy uzyskać w związku z założeniem lokaty. W niektórych przypadkach utrata odsetek to nie jedyna konsekwencja zerwania lokaty. Są banki, w których za rezygnację z lokaty doliczane są dodatkowe kary finansowe.