Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Rankingi » Ranking kont firmowych 2023 – najlepsze konta

Ranking kont firmowych 2023 – najlepsze konta

Konto firmowe to produkt bankowy, który musi posiadać większość przedsiębiorców w Polsce. Oto ranking kont firmowych, w którym zawarliśmy zestawienie najtańszych rachunków w Polsce.

Konto firmowe to produkt, który przyda się każdemu przedsiębiorcy. Dzięki niemu można oddzielić pieniądze firmowe od tych prywatnych. W chwili obecnej konto firmowe jest w ofercie zdecydowanej większości instytucji bankowych w Polsce. Jak wybrać najlepszy rachunek firmowy? Podjęcie takiej decyzji nie jest proste. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych kont firmowych. Przejrzyj aktualny ranking kont firmowych i znajdź produkt, dzięki któremu zarządzanie finansami w Twojej firmie będzie wydajniejsze! 

Ranking kont firmowych

Rachunek 4×4  Przelewy do ZUS i US Darmowe bankomaty Karta Prowadzenie konta Wniosek
Bezpłatne Tak   Bezpłatna Bezpłatne  >> SPRAWDŹ <<
Konto Przekorzystne Biznes  Przelewy do ZUS i US Darmowe bankomaty Karta Prowadzenie konta Wniosek
Bezpłatne Tak   Bezpłatna Bezpłatne  >> SPRAWDŹ <<
 Konto Firmowe Godne Polecenia Przelewy do ZUS i US Darmowe bankomaty Karta Prowadzenie konta Wniosek
Bezpłatne Tak   Bezpłatna Bezpłatne  >> SPRAWDŹ <<
 Konto mBiznes Przelewy do ZUS i US Darmowe bankomaty Karta Prowadzenie konta Wniosek
Bezpłatne Tak   Bezpłatna Bezpłatne  >> SPRAWDŹ <<
 Konto Mój Biznes Przelewy do ZUS i US Darmowe bankomaty Karta Prowadzenie konta Wniosek
Bezpłatne Tak   Bezpłatna Bezpłatne  >> SPRAWDŹ <<
 Konto Biznes Przelewy do ZUS i US Darmowe bankomaty Karta Prowadzenie konta Wniosek
Bezpłatne Tak   Bezpłatna Bezpłatne  >> SPRAWDŹ <<
 Konto dla firm PKO BP Przelewy do ZUS i US Darmowe bankomaty Karta Prowadzenie konta Wniosek
Bezpłatne Tak   Bezpłatna Bezpłatne  >> SPRAWDŹ <<

Konto firmowe – co warto o nim wiedzieć? 

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zapewnia niezależność oraz daje ogromną motywację do pracy. Tylko od naszej ciężkiej pracy zależy, jakie zyski będziemy osiągali. Przedsiębiorców czekają jednak nie tylko wzloty, ale i upadki. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie środków finansowych na “czarną godzinę”. Ryzyko utraty płynności finansowej zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego jest spore. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby konto firmowe było jak najtańsze. 

Czym w zasadzie jest konto firmowe? Jest to specjalny rodzaj rachunku bankowego przeznaczony zarówno dla małych, średnich jak i dużych firm. Założyć może go właściciel przedsiębiorstwa, jednak korzystać mogą z niego wszystkie upoważnione osoby, np. księgowa czy szefowie poszczególnych działów. 

Konto firmowe można wykorzystywać do wydajnego rozliczania przychodów i wydatków, realizowania płatności bezgotówkowych, odbierania przelewów od kontrahentów z tytułu wystawionych faktur, wypłacania gotówki oraz przelewania wynagrodzenia na konta pracowników. Dzięki kontu firmowemu można w wygodny sposób oddzielić pieniądze firmowe od prywatnych. 

Darmowe konto firmowe 

W dzisiejszych czasach oferta rachunków bankowych dedykowanych przedsiębiorcom jest wyjątkowo długa. Praktycznie każda instytucja bankowa ma przygotowaną specjalną ofertę minimum dwóch różnych rachunków firmowych różniących się między sobą oferowanymi funkcjonalnościami a także ceną. 

Czy darmowe konto firmowe jest możliwe? Darmowych kont firmowych jest na rynku całkiem sporo, jednak zazwyczaj konieczne jest spełnienie określonych warunków. Bank może zażądać na przykład zrealizowania w miesiącu przelewu do ZUS lub US, utrzymania wpływów na koncie na określonym poziomie lub zrealizowania wymaganej liczby transakcji kartą płatniczą dołączoną do rachunku. 

Czy przedsiębiorca musi założyć konto firmowe? 

W tej chwili nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby przedsiębiorcom zakładać konto firmowe. Jeśli ktoś preferuje konto osobiste, w dalszym ciągu może używać go do obsługiwania finansów swojej firmy. Jest to w pełni legalne, jednak nie do końca funkcjonalne rozwiązanie. Na koncie osobistym nie ma możliwości, aby oddzielić środki finansowe oraz przelewy firmy od tych prywatnych. 

Zobacz koniecznie: Ranking kont osobistych 

Ustawa o rachunkowości wskazują, że każda firma w Polsce musi mieć swój własny numer konta bankowego. Ustawodawca nie sprecyzował jednak, że musi to być koniecznie konto firmowe. Posiadanie konta bankowego przez firmy jest niezbędne do tego, aby móc realizować przelewy podatkowe oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Z kolei zgodnie z artykułem 19 Ustawy Prawo przedsiębiorców właściciele firm są zobowiązani do realizowania oraz przyjmowania płatności związanych z prowadzoną działalnością wtedy, gdy drugą stroną transakcji jest firma oraz gdy wartość transakcji jest wyższa od 15 000 złotych. Zapis ten teoretycznie oznacza, że niektórym przedsiębiorcom konto firmowe z prawnego punktu widzenia nie jest w ogóle potrzebne.

Trzeba jednak podkreślić, że w tej chwili bez względu na obowiązujące regulacje prawne zdecydowana większość firm w Polsce posiada rachunki bankowe, ponieważ znacząco ułatwia im to rozliczanie się z kontrahentami, klientami i pracownikami. Konto firmowe jest powszechnie obowiązującym standardem, dlatego dobrze, gdy przedsiębiorca je ma. 

W przepisach nie ma żadnych wytycznych co do tego, jaki charakter powinien mieć rachunek danego przedsiębiorcy. Oznacza to, że może on wykorzystywać do rozliczeń firmowych zarówno konta firmowe jak i zwykłe konta osobiste. Na dłuższą metę łączenie na jednym koncie środków firmowych z prywatnymi nie jest efektywne, dlatego warto rozważyć decyzję o założeniu konta firmowego z prawdziwego zdarzenia. 

Ranking kont firmowych, czyli jak znaleźć najlepszy rachunek?

Znalezienie atrakcyjnego konta firmowego nie jest trudne, ponieważ oferty banków dedykowane przedsiębiorcom są mocno zróżnicowane. Najlepsze konto firmowe można znaleźć zerkając na przygotowany przez nas powyżej ranking kont firmowych. Każde z prezentowanych kont jest tam dokładnie opisane pod względem oferowanych funkcjonalności oraz kosztów. Porównanie kilkunastu rachunków firmowych z różnych banków z pomocą naszego zestawienia zajmie wyjątkowo mało czasu. 

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając najlepsze konto firmowe? Poniżej zawarliśmy najważniejsze porady i wskazówki:

 • Opłata za prowadzenie rachunku. Banki pobierają taką opłatę co miesiąc. Często organizowane są promocje, w których banki oferują konta całkiem za darmo. Opłata za prowadzenie konta może wynieść 0 złotych także wtedy, gdy spełnimy określone warunki, np. zapewnimy minimalny wpływ środków na konto w każdym miesiącu. 
 • Koszt użytkowania karty debetowej dołączonej do rachunku. Opłata za kartę może być jednym z najważniejszych elementów wpływających na ogólne koszty związane z danym rachunkiem. Niektóre banki nie pobierają opłat za użytkowanie karty debetowe pod spełnieniu określonych warunków, np. gdy zrealizujemy określoną liczbę transakcji zbliżeniowych plastikiem. 
 • Opłata za realizację przelewów do ZUS i US. Zazwyczaj przedsiębiorcy realizują przelew do obu tych instytucji minimum raz w miesiącu, dlatego warto sprawdzić, z jaką opłatą się to wiąże. 
 • Opłata za realizację przelewów wewnętrznych (w obrębie tego samego banku). Najczęściej wynosi ona 0 złotych, jednak opłaca się to sprawdzić, aby potem uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. 
 • Opłata za realizację przelewów zewnętrznych (na rachunki w innych bankach). Są banki oferujące całkowicie darmowe przelewy do innych banków, zaś w innych za każdą taką operację potrącana jest stosowna opłata. 
 • Koszt wypłaty gotówki w bankomacie. W niektórych bankach darmowa jest tylko określona liczba wypłat z bankomatu, np. 10 w miesiącu. Jeśli często wypłacamy środki, warto zweryfikować, jakie będą się z tym wiązały koszty. 
 • Sposoby założenia konta. Instytucje bankowe w ostatnim czasie inwestują w nowoczesne rozwiązania, dzięki którym konto można założyć bez odwiedzania placówki banku. Najlepsze konta firmowe bez problemu założymy za pośrednictwem internetu lub dedykowanej aplikacji mobilnej. 
 • Dodatkowe funkcjonalności. Banki wraz z kontem firmowym oferują jednocześnie m.in. aplikację mobilną, bankowość elektroniczną, konta oszczędnościowe, karty kredytowe, limity w karcie debetowej i wiele, wiele innych dodatkowych funkcjonalności.

Jak założyć konto firmowe? 

Aby utworzyć rachunek firmowy, należy podpisać stosowną umowę pomiędzy dwiema stronami – przedsiębiorcą oraz bankiem. Umowa konta firmowego jest zawierana na czas nieokreślony, co oznacza, że można ją wypowiedzieć w jakimkolwiek momencie. Przy likwidowaniu konta obowiązuje jednak zazwyczaj miesięczny okres wypowiedzenia. 

Mimo tego, iż nie istnieje obowiązek posiadania rachunku firmowego przez przedsiębiorców, to taki produkt może znacząco pomóc w zarządzaniu finansami firmy. 

Jak złożyć internetowy wniosek o konto firmowe? To naprawdę bardzo proste. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją: 

 1. Korzystając z naszego rankingu kont firmowych wybierz konto, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom oraz kliknij “Złóż wniosek”.
 2. Wypełnij wniosek na stronie internetowej danego banku. Trzeba w nim zawrzeć podstawowe dane odnośnie firmy. Niezbędne będzie podanie danych z CEIDG (numer NIP, numer REGON).
 3. Zweryfikuj swoją tożsamość. Weryfikacja tożsamości może odbywać się albo poprzez wizytę kuriera bądź za pośrednictwem innowacyjnej aplikacji do selfie. Ta druga opcja jest dostępna wyłącznie w wybranych bankach. 
 4. Aktywnie korzystaj z konta i sprawnie zarządzaj finansami swojej firmy. 

Zalety konta firmowego 

Założenie konta firmowego będzie bardzo dobrym krokiem biznesowym. W ten sposób środki firmy zostaną odseparowane od prywatnych środków właściciela. Posiadanie konta firmowego wiąże się z następującymi korzyściami: 

 • Darmowy bądź bardzo niski koszt prowadzenia rachunku. 
 • Tanie lub bezpłatne przelewy wewnętrzne i zewnętrzne.
 • Wydajny sposób na efektywne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. 
 • Elastyczny zakres oferowanych usług. Przedsiębiorca sam decyduje, z których usług oferowanych przez bank chce korzystać.
 • Intuicyjna i wygodna obsługa. Z opanowaniem funkcjonalności oferowanych przez konto firmowe bez problemu poradzi sobie nawet początkujący przedsiębiorca. 
 • Dostęp do aplikacji mobilnej oraz systemu bankowości elektronicznej.
 • Szeroki zakres usług dodatkowych. 
 • Większa wiarygodność wśród klientów, pracowników i kontrahentów. Przedsiębiorcy posiadający konto firmowe są postrzegani jako bardziej wiarygodni. 

Usługi dodatkowe w ramach konta firmowego 

Sporo przedsiębiorców szukając najlepszego konta firmowego największą uwagę zwraca nie na koszty jego prowadzenia, tylko na zakres oferowanych usług dodatkowych. Są banki, w których oferta dodatkowych funkcjonalności jest naprawdę szeroka. Chodzi m.in. o takie opcje jak:

 • aplikacja mobilna, 
 • księgowość online, 
 • powiadomienia SMS,
 • finansowanie przez bank nierozliczonych faktur,
 • terminal płatniczy za 0 zł na zawsze,
 • porady prawne, 
 • konto walutowe, 
 • kantor internetowy, 
 • lokata, 
 • konto oszczędnościowe, 
 • karta kredytowa, 
 • limit w rachunku bieżącym,
 • infolinia premium 24 godziny na dobę.

Ranking kont firmowych 2023 – podsumowanie

Oferty banków są coraz bardziej atrakcyjne, ponieważ zależy im na przyciągnięciu zainteresowania wśród jak najszerszego grona przedsiębiorców. Aby znaleźć najlepsze konto firmowe, warto przeprowadzić dokładną analizę propozycji dostępnych na rynku. Pomocny może okazać się przygotowany przez nas aktualny ranking kont firmowych

Jest to zestawienie zawierające wyselekcjonowane oferty rachunków firmowych od rzetelnych instytucji bankowych. Korzystając z rankingu kont firmowych w krótkim czasie można porównać ze sobą nawet kilkanaście różnych kont firmowych oraz znaleźć takie, które w pełni będzie odpowiadało naszym potrzebom.