Autocasco, czyli AC, to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia dedykowanego właścicielom pojazdów. Przed podpisaniem umowy trzeba podjąć istotną decyzję, mianowicie czy kupujemy polisę z amortyzacją części czy też bez. Czym jest amortyzacja części AC? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym poradniku.
Amortyzacja części AC – na czym to polega?
Amortyzacja części AC sprowadza się do wyceny szkód oraz jednoczesnego uwzględnienia poziomu zużycia rozmaitych części pojazdu. Zakup polisy z amortyzacją to dobry pomysł, ponieważ jest ona nieco tańsza. Składki w tym przypadku są zdecydowanie niższe niż w przypadku polisy bez amortyzacji. Z drugiej strony, wypłacane odszkodowanie w takim przypadku może mieć nieadekwatną wysokość.
Zobacz też: Czy trzeba ubezpieczyć samochód którym się nie jeździ?
Zobacz też: Co zapewnia ubezpieczenie od awarii samochodu?
Każda firma ubezpieczeniowa prowadzi nieco inną politykę, jednak amortyzacja może w niektórych przypadkach sięgać do kilkudziesięciu procent wartości części. Oznacza to, że w przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek szkody, zrealizowana wcześniej wycena może być zbyt niska, aby z odszkodowania można było naprawić samochód. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że wartość części spada wraz z upływem czasu, zgodnie z poniższymi zasadami:
- pojazdy do 3 lat – od 0 do 30 procent,
- pojazdy od 3 do 5 lat – od 25 do 35 procent,
- pojazdy starsze niż 5 lat – od 45 do 55 procent.
Każda firma ubezpieczeniowa podczas obliczania wartości części uwzględnia w szczególności rynkową cenę, która następnie pomniejsza o amortyzację. Polisa AC z amortyzacją części to dobre rozwiązanie dla tych, którzy w przyszłości będą w stanie samodzielnie naprawiać poszczególne części w tanich warsztatach. Z kolei ci właściciele pojazdów, którzy chcą naprawiać swoje samochody w autoryzowanych warsztatach, mogą stracić na amortyzacji części AC bardzo dużo. Z tego względu ta grupa nie powinna się decydować na takie rozwiązanie.
Zanim podpiszesz umowę – najważniejsze wskazówki
Każdorazowo przed podpisaniem umowy warto dokładnie zweryfikować ogólne warunki polisy. W sposób szczególny należy sprawdzić, co mówi dokument o amortyzacji części. Niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują taką taktykę, że wyrażenie zgody na amortyzację części powoduje, iż uznajemy szybsze zużycie wielu elementów, takich jak układ wydechowy, hamulcowy czy kierowniczy, co dla kupującego polisę nie jest korzystnym rozwiązaniem.
W takim przypadku procent spadku wartości części będzie znacznie wyższy niż przy innych, mniej awaryjnych częściach. Warto wiedzieć, że amortyzacja obliczana jest nie na podstawie rzeczywistego zużycia, tylko czasu od zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy. Spadek wartości pojazdu w myśl tej zasady dotyczy też całego okresu, w którym samochód był w ogóle nieużywany.
Zniesiona amortyzacja – kiedy będzie dobrym wyborem?
Amortyzacja części zniesiona polega na tym, że w ramach wykupionej polisy AC nie wyrażamy zgody na uwzględnianie procentowego spadku wartości pojazdu podczas wyceny zaistniałych szkód. Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest fakt, iż wysokość składek na polisę AC będzie wyższa niż przy amortyzacji części.
Z drugiej strony w sytuacji, gdy dokonamy szkód, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie w wyższej kwocie, dlatego możliwy będzie zakup wszystkich uszkodzonych części w cenie rynkowej. Z tego względu zniesiona amortyzacja to najlepszy wybór dla posiadaczy nowych samochodów, którzy dokonują napraw w autoryzowanych warsztatach.