Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Co zapewnia ubezpieczenie od awarii samochodu?

Co zapewnia ubezpieczenie od awarii samochodu?

Awaria samochodu może przytrafić się każdemu kierowcy. Zwłaszcza, gdy auto jest używane i ma już sporo kilometrów na liczniku. Na szczęście, firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie specjalne ubezpieczenia od awarii samochodu. Sprawdź, co można zyskać inwestując w taką polisę. 

Ubezpieczenie od awarii samochodu – jak działa, kiedy przysługuje? 

Ubezpieczenie od awarii samochodu (inaczej motogwarancja) zapewnia właścicielowi samochodu niezbędną pomoc techniczną w sytuacji, gdy dojdzie do tytułowej awarii w ubezpieczonym pojeździe. Zakres pomocy technicznej jest oczywiście uzależniony od zapisów umowy pomiędzy klientem a ubezpieczycielem. W większości przypadków ubezpieczenie od awarii samochodu obowiązuje wszystkie najpopularniejsze usterki samochodów bez względu na to, czy doszło do nich na terenie Polski, czy za granicą. 

Ubezpieczenia od awarii pojazdu są przeznaczone dla właścicieli komisów samochodów, dealerów samochodowych oraz importerów pojazdów. Prawo do podpisania stosownej umowy z firmą ubezpieczeniową mają także firmy leasingowe oraz banki. Przedstawiciele wszystkich tych instytucji pytają klientów chcących kupić samochód, czy chcieliby, by pojazd był objęty dodatkową ochroną. 

Czy zakupienie gwarancji na używany samochód jest dobrym pomysłem? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy obliczyć, jaki będzie ostateczny koszt opłacania obowiązkowej polisy OC oraz dodatkowego ubezpieczenia od awarii. Ważnym elementem, który może nam pomóc w podjęciu decyzji, jest także zakres zaoferowanej ochrony. 

Jaki samochód może być objęty polisą od awarii? 

Nie istnieją żadne ograniczenia co do dostępności ubezpieczenia od awarii dla samochodów używanych. Są one ogólnodostępne zarówno dla samochodów nowych jak i tych używanych. Każda firma ubezpieczeniowa stosuje jednak pewne ograniczenia odnośnie maksymalnego wieku pojazdu oraz przebiegu. Jeśli auto będzie „zbyt stare” według ubezpieczyciela, wówczas uzyskanie na nie ubezpieczenia od awarii nie będzie możliwe. 

Ubezpieczenie od awarii a assistance – różnice 

Polisa assistance oraz ubezpieczenie od awarii samochodu to dwa zupełnie różne produkty. Czy gwarancja na używany samochód może w pełni zastąpić polisę assistance? Absolutnie nie. Obie polisy istotnie się różnią. Oto najważniejsze różnice pomiędzy obiema polisami: 

  • Ubezpieczenie assistance jest tańsze. Zakup ubezpieczenia od awarii wiąże się ze zdecydowanie wyższym kosztem z powodu większego zakresu ochrony. W ramach droższej polisy można liczyć na pomoc w razie awarii samochodu w większości podzespołów. 
  • Inny zakres ochrony. Ubezpieczenie od awarii daje nam możliwość usunięcia awarii w różnych podzespołach samochodu na koszt ubezpieczyciela, zaś polisa assistance zapewnia pomoc doraźną w przypadku zdarzeń losowych, np. holowanie do najbliższego warsztatu. Ponadto w ramach ubezpieczenia assistance możemy liczyć także na pomoc prawną, medyczną oraz informacyjną. 

Właściciele samochodów, którym zależy na jak największej ochronie, powinni mocno zastanowić się nad zakupem obu omawianych polis. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni wyłącznie od odpowiedzialności z tytułu szkód wyrządzonych osobom trzecim.