Rodzina 500+ jest to świadczenie wychowawcze wprowadzone przez polski rząd w 2016 roku. Korzystać mogą z niego wszystkie dzieci aż do ukończenia 18. roku życia. 500+ jest wypłacane co miesiąc, dlatego jest to spory zastrzyk gotówki, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Z tego powodu pojawia się sporo pytań na temat tego, czy 500+ pomaga w zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Czy beneficjenci 500+ rzeczywiście mają większą zdolność kredytową od pozostałych klientów?
500+ a zdolność kredytowa
Świadczenie Rodzina 500+ jest sporym wsparciem finansowym dla wszystkich rodzin wychowujących dzieci. 500+ zostało zainaugurowane w dniu 1 kwietnia 2016 roku. W początkowym okresie funkcjonowania tego programu świadczenie przysługiwało wyłącznie na drugie i kolejne dziecko – na pierwsze wyłącznie w rodzinach ubogich. Teraz przysługuje ono na każde dziecko bez względu na próg dochodowy w rodzinie. Oznacza to, że rodzina z czwórką dzieci każdego miesiąca może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci 2000 złotych.
Zobacz też: Ranking kredytów hipotecznych
Obecnie z 500+ korzysta prawie 7 milionów polskich dzieci. Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że wprowadzenie 500+ przyczyniło się do znacznej poprawy sytuacji materialnej wielu polskich rodzin. Stąd też coraz częściej pojawiają się pytania, czy pobieranie 500+ w jakikolwiek sposób wpływa na naszą zdolność kredytową przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Niestety, okazuje się, że 500+ w żaden sposób nie zwiększa naszych szans na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.
Czy 500+ zwiększa szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?
W związku z tym, iż 500+ jest świadczeniem przyznawanym na dzieci co miesiąc od przeszło czterech lat wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy fakt pobierania 500+ w jakiekolwiek sposób może zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. Mamy złe wieści: niestety, fakt bycia beneficjentem rządowego programu 500+ w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową. Czym jest to spowodowane?
Jest to uwarunkowane tym, iż polskie instytucje bankowe podczas weryfikowania zdolności kredytowej swoich klientów biorą pod uwagę wyłącznie te dochody, które są stałe, np. wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Mimo tego, iż świadczenie 500+ jest przyznawane rodzinom od kilku lat, to i tak jest spore ryzyko, że po zmianie władzy zostanie całkowicie zlikwidowane. Nowa partia u władzy zawsze oznacza sporo zmian, dlatego niewykluczone, że program Rodzina 500+ w przyszłości może także przejść poważne modyfikacje.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, najczęściej spłaca się go przez minimum 20 lat. Czy 500+ będzie wypłacane polskim rodzinom przez równie długi czas? Tego nikt nie wie, dlatego banki nie uznają 500+ za dochód wpływający na poziom zdolności kredytowej klienta.
Będąc beneficjentem programu Rodzina 500+ nie możemy liczyć na uzyskanie kredytu hipotecznego na lepszych warunkach. Banki wychodzą z założenia, że 500+ (w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego) nie będzie pobierane przez długi czas. Nawet jeżeli rodzina posiada siódemkę dzieci i co miesiąc otrzymuje dofinansowanie od państwa w kwocie 3500 złotych, to ten dodatkowy dochód nie będzie brany pod uwagę przez instytucję bankową podczas wyliczania zdolności kredytowej wnioskodawców.