Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Zgubione dokumenty – co zrobić w takiej sytuacji? Przydatne porady i wskazówki

Zgubione dokumenty – co zrobić w takiej sytuacji? Przydatne porady i wskazówki

Zgubiony portfel z ważnymi dokumentami to sytuacja, która może się przydarzyć każdemu. Wystarczy moment nieuwagi, by złodziej pozbawił nas portfela wraz z dowodem osobistym, prawem jazdy, kartami płatniczymi i pieniędzmi. Co zrobić, gdy zgubimy dokumenty? Czas nie jest tutaj naszym sprzymierzeńcem. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Oto sprawdzone porady i wskazówki. 

Dowód osobisty 

Utrata dowodu osobistego to najbardziej groźna sytuacja, która może nas spotkać. W takiej sytuacji trzeba dokument tożsamości jak najszybciej zastrzec. Jak tego dokonać? Istnieje kilka sposobów: 

  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego w banku, w którym posiadamy konto. Konsultant banku wpisze nasz dowód osobisty do międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych, co spowoduje, że nikt nie będzie mógł zaciągnąć pożyczki lub kredytu na dane zawarte w naszym dowodzie osobistym. Prośbę o zastrzeżenie dowodu osobistego można złożyć na infolinii banku, w systemie bankowości elektronicznej lub w stacjonarnym oddziale. 
  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego w urzędzie miasta lub urzędzie gminy. Osoba, która zgubi dowód osobisty, może także poprosić urzędników o wystawienie bezpłatnego zaświadczenia na temat utraty dokumentu. Będzie ono ważne aż do chwili, gdy uzyska ona nowy dowód osobisty. Wyrobienie dowodu osobistego także nic nie kosztuje. 
  • Jeśli utratę dokumentu zauważyliśmy po pewnym czasie, wtedy warto sprawdzić na stronie Biura Informacji Kredytowej, czy ktoś nie zaciągnął już kredytu na nasze nazwisko. Raport BIK można pobrać całkiem za darmo na tej stronie. 

Karty płatnicze i kredytowe 

Jeśli ktoś ukradł nam portfel, najpewniej znajdował się w nim nie tylko dowód osobisty i prawo jazdy, ale również karty płatnicze i kredytowe. W przypadku utraty środków płatniczych należy jak najszybciej zgłosić ten fakt bankowi. Zablokowanie karty płatniczej jest możliwe poprzez kontakt z infolinią banku, aplikację mobilną, serwis elektroniczny lub wizytę w stacjonarnym oddziale banku. Wyrobienie nowej karty trwa zazwyczaj kilka dni. Niektóre banki przysyłają duplikat karty płatniczej za darmo, zaś w innych taka usługa wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. 

Prawo jazdy 

Zgubienie prawa jazdy należy zgłosić w wydziale komunikacji danej gminy. Za wydanie duplikatu prawa jazdy trzeba uiścić stosowną opłatę, która wynosi 100,50 zł. Wspomnianą kwotę można uiścić na miejscu w urzędzie bądź poprzez przelew na wskazany numer konta. Wszystkie niezbędne formalności związane z wyrobieniem nowego prawa jazdy można także załatwić przez internetową platformę ePUAP służącą do kontaktu obywateli z instytucjami publicznymi.

Dowód rejestracyjny samochodu 

Jeśli w skradzionym portfelu znajdował się również dowód rejestracyjny samochodu, również będziemy musieli odwiedzić wydział komunikacji w naszym urzędzie gminy. Aby uzyskać duplikat dowodu rejestracyjnego, trzeba okazać urzędnikowi następujące informacje: 

  • tablicę rejestracyjną,
  • kartę pojazdu, 
  • aktualne badanie techniczne pojazdu wraz z informacją na temat najbliższego przeglądu. 

Za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego pobierana jest opłata w wysokości 54 złotych. 

Paszport 

Utratę paszportu trzeba zgłosić w wybranym punkcie paszportowym na terenie Polski lub za granicą w jednym z punktów konsularnych. Na miejscu przekazuje się oświadczenie na temat utraty dokumenty wraz z opisem okoliczności zgubienia lub kradzieży. Następnie składa się wniosek o uzyskanie nowego paszportu. 

Warto wiedzieć, że nie istnieje możliwość, by wydrukować wzór wniosku o wydanie nowego paszportu ze strony internetowej czy przesłania go przez internet. Taki wniosek można otrzymać wyłącznie w punkcie paszportowym. Wymogi prawne wskazują, że wniosek musi być oryginalnym drukiem zgodnym z parametrami technicznymi dla tego rodzaju dokumentów. 

Ważne: jeżeli utraciliśmy lub zniszczyliśmy paszport z własnej winy, wtedy cena za wydanie duplikatu tego dokumentu wzrasta o 200 procent. Ponadto czas oczekiwania na nowy dokument może wynieść nawet 60 dni. 

Legitymacja szkolna / studencka 

Utrata legitymacji szkolnej lub studenckiej także wiąże się z koniecznością uzyskania duplikatu. Prośbę o wydanie duplikatu należy skierować do sekretariatu lub dziekanatu. Opłata za wydanie duplikatu legitymacji wynosi zaledwie kilka złotych. 

Książeczka wojskowa 

Jeżeli stracimy lub zniszczymy książeczkę wojskową, powinniśmy powiadomić o tym fakcie osobiście wojskowego komendanta uzupełnień, który jest właściwy dla naszego aktualnego miejsca pobytu. Wojskowy komendant uzupełnień wyda duplikat dokumentu bezpłatnie.