Amerykańskie filmy, w których możemy podziwiać wyjątkowo huczne wesela, niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Zorganizowanie wesela oraz podróży poślubnej niewątpliwie wiąże się z dość sporymi kosztami. Wśród osób biorących ślub większość to młodzi ludzie, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na swojej zawodowej karierze. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat kosztów organizacji wesela i podróży poślubnej.
Ile kosztuje organizacja wesela?
Niektórym może wydawać się, że zorganizowanie ślubu, wesela i podróży poślubnej jest stosunkowo proste. Nic bardziej mylnego. Wiąże się to nie tylko z dużym wydatkiem finansowym, ale również jest niezwykle czasochłonne. Koszt organizacji wesela jest uzależniony od wielu zróżnicowanych czynników. Wpływ ma na to przede wszystkim liczba gości oraz wybór miejsca, w którym odbędzie się zabawa.
Koszt imprezy weselnej zależy oczywiście też od jej charakteru. Skromne przyjęcie, w którym wezmą udział wyłącznie nowożeńcy, świadkowie i rodzice, z pewnością będzie o wiele tańsze od hucznego wesela z setką gości oraz ogromem atrakcji. Jeśli chodzi o miejsce organizacji, to obecnie standardem jest zapraszanie gości do popularnych restauracji.
Sprawdź: Pożyczki bez zaświadczeń
Za jedną osobę w lokalu o średniej klasie należy zapłacić około 200 złotych. Wraz ze wzrostem standardu danego obiektu rośnie też cena. Z reguły za każdą dodatkową atrakcję trzeba dodatkowo zapłacić. Musimy także liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z wynajęciem DJ’a lub zespołu muzycznego. Przyjęło się, że wesele powinno trwać minimum dwa dni. W drugim dniu organizuje się tak zwane poprawiny. Koszt jest tutaj nieco niższy, bo wynosi około 100 złotych za każdą osobę w restauracji.
Koszt opłacenia restauracji to tylko wierzchołek góry lodowej. Trzeba przecież zaprojektować zaproszenia na wesele, zakupić sukienkę i garnitur, zamówić fotografa i kamerzystę, wybrać się do fryzjera i kosmetyczki, zorganizować dekoracje itd. Lista kosztów może być wyjątkowo długa. Łącznie koszt organizacji wesela dla najbliższej rodziny wynosi minimum 20 tysięcy złotych. Jeśli decydujemy się na organizację imprezy dla większego grona, wówczas ostateczna kwota może wynieść nawet 50 tysięcy złotych.
Suknia ślubna, garnitur, lokal – najważniejsze wydatki związane z organizacją wesela
Kosztów związanych ze zorganizowaniem imprezy weselnej jest naprawdę mnóstwo. Przyszli nowożeńcy w pierwszej kolejności muszą zastanowić się nad datą wesela oraz znalezieniem miejsca, w którym będą świętować ten wyjątkowy dzień wraz z zaproszonymi gośćmi weselnymi. Panna młoda powinna mieć wybraną sukienkę ślubną najlepiej kilka miesięcy przed weselem. Zakup sukni ślubnej dla panny młodej to wydatek w kwocie od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od upodobań przyszłej panny młodej. Garnitur pana młodego to podobny wydatek.
Inne wydatki to koszt opłacenia lokalu, zamówienie posiłków, tortu i napojów, DJ lub orkiestra, kamerzysta, fotograf, dekoracje, opłacenie noclegów zaproszonych gościom, wizyta u fryzjera i kosmetyczki. Ostateczna kwota przygotowania wesela może zwalać z nóg. Co robić w takiej sytuacji? Niektórzy nowożeńcy sięgają po pożyczki ratalne z niską miesięczną ratą. Dzięki takiej formie finansowania mogą pozyskać środki na organizację wymarzonego wesela oraz wyjazd w podróż poślubną.
Sprawdź: Pożyczki ratalne
Ile kosztuje podróż poślubna?
Kosztowne wesele może mocno nadwyrężyć domowy budżet świeżo upieczonych małżonków. Jak w takiej sytuacji sfinansować podróż poślubną? Niektóre pary podejmują decyzję o odłożeniu na późniejszy termin podróży poślubnej. Koszt podróży poślubnej jest stosunkowo wysoki – nawet, gdy decydujemy się na mało popularne kierunki. Cena za siedmiodniowy pobyt w polskim trzygwiazdkowym hotelu nad morzem wynosi przynajmniej 2000 złotych.
Z jeszcze wyższymi kosztami trzeba się liczyć wybierając zagraniczny kierunek, zwłaszcza do ciepłych krajów. Najwyższe ceny obowiązują oczywiście w miesiącach letnich. Kilkudniowy wyjazd do Hiszpanii, Portugalii lub Grecji to wydatek rzędu nawet 6 tysięcy złotych. Poza sezonem wakacyjnym ceny nieco spadają, jednak temperatury mogą nie być już przyjemne. Wyjazd zagraniczny wiąże się też z dodatkowym kosztem – musimy kupić walutę kraju, do którego się wybieramy.
Skąd wziąć pieniądze na wesele i podróż poślubną?
Jeśli nie jesteśmy w stanie sfinansować wesela i podróży poślubnej z własnych środków, możemy wziąć pożyczkę długoterminową przez internet bez wychodzenia z domu. Takie pożyczki charakteryzuje bardzo niski miesięczny koszt, dlatego nie są one dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Niektóre banki i firmy pożyczkowe oferują pożyczki ratalne nawet na kilka lat. Gdy zdecydujemy się na pożyczkę na wesele, będziemy mogli zorganizować huczną imprezę naszych marzeń, którą my oraz nasi goście zapamiętamy do końca życia.
Sprawdź: Pożyczki długoterminowe online