Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Średnia krajowa 2019

Średnia krajowa 2019

Wysokość otrzymywanego wynagrodzenia jest niezwykle istotna dla każdego z nas. Niektórzy mówią, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak bez nich nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Poszukiwanie dobrze płatnej pracy jest w pełni zrozumiałe. Sporo osób poszukuje jak najwięcej interesujących możliwości zarobku. Oprócz pracy na etat, szukają innych rozwiązań na podreperowanie domowego budżetu. Warto wiedzieć, że wiedza na temat wynagrodzeń Polaków jest ogólnie dostępna. Rząd co roku publikuje informacje na temat wysokości minimalnego wynagrodzenia a także średniej krajowej. Jak w 2019 roku wyglądała wysokość średniego wynagrodzenia uzyskiwanego przez polskich pracowników? 

Średnia krajowa w 2019 roku – dokładne informacje 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, średnia krajowa rośnie z roku na rok. W 2019 roku w porównaniu z rokiem poprzednim średnie wynagrodzenie uzyskiwane w polskiej gospodarce wzrosło aż o 600 złotych brutto. Średnia pensja w całym 2019 roku wynosiła 4918,17 złotych brutto, czyli 3440 złotych netto, „na rękę” – dane te dotyczą nie tylko zarobków uzyskiwanych w prywatnych przedsiębiorstwach, ale także w sferze budżetowej (szpitale, szkoły, urzędy gmin itd.).

Zarobki w sektorze budżetowym były niższe niż w średnich i dużych przedsiębiorstwach, co wpłynęło na ogólne zmniejszenie wysokości średniej krajowej. Najlepszym wskaźnikiem obrazującym zarobki Polaków jest kwota netto, ponieważ obrazuje ona, ile rzeczywiście otrzymywali na swoje konto pracownicy po odjęciu wszystkich danin na rzecz państwa. 

Wynagrodzenia rosły przez cały 2019 rok 

Poziom wynagrodzeń rósł przez wszystkie 12 miesięcy roku 2019. Był to znak, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra z punktu widzenia pracowników. Na początku stycznia średnia krajowa w sektorze prywatnych przedsiębiorstw wynosiła 4931,8 złotych, zaś pod koniec grudnia 2019 wynosiła już 5229,44 złotych. Dane te udowadniają, że na obniżenie wysokości średniego wynagrodzenia najbardziej wpływają wynagrodzenia w budżetówce.

Duże różnice w wynagrodzeniach są zauważalne nie tylko w podziale na sektor prywatny i budżetowy, ale również pod względem regionalnym. Dla przykładu: w Warszawie średnia krajowa w 2019 roku wynosiła aż 6155 złotych brutto, a w Białymstoku było to zaledwie 3932 złote. Warszawa była jedynym miastem, w którym wysokość średniego wynagrodzenia przekroczyła barierę 6000 złotych, zaś Białystok jedynym miastem, w którym średnie wynagrodzenie było mniejsze od 4000 złotych brutto. Zróżnicowanie w wynagrodzeniach uzyskiwanych przez polskich pracowników jest naprawdę ogromne. Na wysokość pensji wpływa zatem nie tylko zajmowane przez nas stanowisko, ale również to, czy zatrudnia nas firma prywatna czy publiczna. Spore znaczenie ma także lokalizacja.