Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Jak zrobić listę zakupów?

Jak zrobić listę zakupów?

Robienie listy zakupów to dobry zwyczaj, dzięki któremu możemy w skali roku oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Każdy z nas zna przecież ten moment, gdy wybiera się do sklepu po dwie rzeczy, a tymczasem wychodzi z wózkiem pełnym zakupów. Jeśli tak duże zakupy robimy zbyt często, może to doprowadzić do sytuacji, w której nasze wydatki będą wyższe od dochodów. Lista zakupów może być jednym z najlepszych sposobów na rozsądne oszczędzanie. 

Dlaczego oszczędzanie jest ważne? 

Sposobów na oszczędzanie jest naprawdę sporo. Wiele rodzin borykających się z problemami finansowymi całkowicie rezygnuje z wakacyjnych wyjazdów lub wypadów do kina czy restauracji. Gotowanie w domu z pewnością jest zdecydowanie tańsze od stołowania się na mieście. Każda z tych metod może przyczynić się do tego, że sytuacja naszego domowego budżetu będzie lepsza. 

Ciekawym rozwiązaniem jest także dokładne analizowanie miesięcznych dochodów i wydatków naszego gospodarstwa domowego. Da nam to szerszy obraz tego, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Po przeprowadzeniu takiej analizy może okazać się, że najwięcej pieniędzy wydajemy na spontaniczne zakupy. Właśnie dlatego robienie listy zakupów może być tak dobrym pomysłem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić naprawdę mnóstwo pieniędzy. 

Lista zakupów – jak powinna wyglądać? 

Lista zakupów to podstawowy nawyk, który powinny wdrożyć wszystkie osoby chcące rozpocząć oszczędzanie. Jeśli ktoś ma problemy z utrzymaniem dyscypliny finansowej, lista zakupów okaże się absolutnym strzałem w dziesiątkę. Idąc do sklepu będziemy wiedzieli, po co dokładnie tam się wybieramy. W żadnym wypadku nie kupujmy artykułów, które nie znalazły się na naszej liście.

Zanim przystąpimy do sporządzenia listy zakupów, sprawdźmy jakie artykuły spożywcze oraz higieniczne mamy aktualnie w domu. Uwzględniając ewentualne braki w lodówce lub małą ilość poszczególnych artykułów szybko i sprawnie przygotujemy pełną listę zakupów. Lista powinna być posegregowana na różne kategorie produktów, np. na warzywa, owoce, pieczywo, mięso, wędliny itd. Będąc w sklepie kupujmy tylko tyle artykułów, ile będziemy w stanie zużyć w ciągu najbliższego tygodnia. W ten sposób ograniczymy ryzyko marnowania żywności.  Dzięki liście zakupów ograniczymy do minimum marnowanie żywności. 

Jak stworzyć własną listę zakupów? 

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie listy zakupów. Najwięcej osób decyduje się po prostu na to, aby listę zakupów sporządzić odręcznie na kartce papieru. Ostatnio sporą popularnością cieszą się także dedykowane programy komputerowe oraz aplikacje na smartfony – wykorzystując je można stworzyć listę zakupów jeszcze szybciej i wygodniej. Raz stworzoną w urządzeniu elektronicznym listę możemy zapisać. Cechą charakterystyczną list zakupów jest fakt, iż są one z reguły powtarzalne.

W aplikacji nie musimy zatem wszystkiego pisać od nowa. Wystarczy, że uruchomimy jeden z zapisanych szablonów. Taka lista zakupów zapewni nam nie tylko ogromną oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Aplikację z listą zakupów możemy współdzielić z naszym partnerem lub inną bliską osobą, co pozwala na dzielenie się obowiązkami.