Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Dla zadłużonych » Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie?

Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie?

Brak terminowej spłaty rat kredytu czy pożyczki, rachunku za telefon bądź prąd może sprawić, że po pewnym czasie przeciwko nam wszczęta zostanie egzekucja komornicza, co skutkuje m.in. zajęciem konta bankowego. Wielu dłużników zastanawia się, czy założenie nowego rachunku w banku to dobry sposób na uchronienie swoich oszczędności przed komornikiem. Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie? Szczegółowe informacje na ten temat prezentujemy w poniższym poradniku.

Kiedy komornik dowie się o założeniu nowego konta?

Niektórzy dłużnicy sądzą, że założenie nowego rachunku bankowego to rewelacyjny sposób na to, by uchronić swoje pieniądze przed egzekucją komorniczą. Niestety, tego typu stwierdzenia niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że komornicy posiadają szereg uprawnień, dzięki którym łatwo mogą zweryfikować liczbę rachunków bankowych posiadanych przez poszczególne osoby.

Zobacz też: Co zrobić, by komornik zszedł z pensji?

Każdy komornik może korzystać ze specjalnego systemu o nazwie OGNIVO – jest to system, który został przygotowany przez wszystkie działające w naszym kraju instytucje bankowe. OGNIVO zajmuje się przetwarzaniem informacji na temat kont bankowych oraz ich właścicieli. Każdy komornik może z łatwością zalogować się do OGNIVO, a następnie sprawdzić, w których bankach dany dłużnik posiada konta. To nie wszystko. Komornik z poziomu systemu OGNIVO może również zdecydować o nałożeniu blokady na środki finansowe zgromadzone na wszystkich kontach dłużnika.

W jaki sposób dochodzi do zablokowania konta? Czy dłużnik otrzyma powiadomienie?

Do zablokowania konta bankowego przez komornika z wykorzystaniem systemu OGNIVO dochodzi bardzo szybko. Najgorsza informacja jest taka, że dłużnicy o zajęciu konta bankowego dowiadują się po fakcie – niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których osoba zadłużona informację o blokadzie konta otrzymuje podczas próby zapłacenia kartą za zakupy w sklepie.

Zobacz też: Jak napisać pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji?

Dłużnicy nie są informowani o nakładanej blokadzie z prostego powodu – gdyby otrzymywali takie powiadomienie, wypłacaliby wcześniej środki z bankomatu bądź przelewali je na inne konto, co z kolei utrudniałoby prowadzenie komornikowi egzekucji.

Konto bankowe może zająć nie tylko komornik

Okazuje się, że prawo do zajmowania kont bankowych przysługuje nie tylko komornikom. Takie uprawnienie posiadają również instytucje publiczne, np. Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz organy administracyjne.

Czy konto bankowe może zająć także firma windykacyjna? Na szczęście nie. Prawo do blokowania kont mają wyłącznie instytucje państwowe. Żadna firma windykacyjna nie może zająć rachunku bankowego, co więcej – nie ma nawet do niego wglądu. Jedynym uprawnieniem firm windykacyjnych jest wysyłanie monitów do zapłaty oraz blokowanie świadczonych usług, takich jak internet, prąd, gaz itd.

Co zrobić, gdy komornik zajął konto?

Jakie kroki można podjąć w sytuacji, gdy komornik zajął konto bankowe? Doświadczenie wielu dłużników pokazuje, że niekiedy dochodzi do sytuacji, w których komornicy – mimo podpisania stosownej ugody z dłużnikiem na temat warunków spłaty zadłużenia w ratach – podejmują decyzję o blokadzie konta bankowego dłużnika.

Zobacz też: Pożyczka dla zadłużonych – czy to możliwe?

Co może zrobić dłużnik w takiej sytuacji? Powinien jak najszybciej skierować do komornika wniosek o zwolnienie konta. Obowiązujące w Polsce przepisy jasno wskazują także, że każdy komornik musi pamiętać o tym, że istnieje coś takiego jak kwota wolna od zajęcia komorniczego – jest to taka kwota, której komornik nie może zająć z konta.

Jeśli mimo tego komornik zablokuje kwotę wolną od zajęcia, dłużnik powinien skierować do niego pismo zawierające żądanie zwrotu niesłusznie i niezgodnie z prawem pobranych pieniędzy. Jeśli komornik zignoruje taki wniosek, wtedy dłużnik może skierować skargę na komornika.

Jakie dochody są zwolnione z egzekucji komorniczej?

Istnieje szeroka kategoria dochodów, które są obowiązkowo zwolnione z egzekucji komorniczej. Chodzi tutaj np. o świadczenie 500+, alimenty czy dodatek rodzinny bądź zasiłek z MOPS-u. Jeżeli dłużnik posiada na swoim rachunku bankowym wyłącznie takie środki, które są zwolnione z egzekucji komorniczej lub gdy na zajęty rachunek już wpływa kwota pomniejszona przez komornika, wówczas komornik powinien wyrazić zgodę na odblokowanie rachunku bankowego.

Czy wszystkie banki blokują konta na żądanie komornika?

Co zrobić, gdy komorni zablokuje konto? Które banki blokują konto? Te pytania zadaje sobie wielu dłużników. Warto wiedzieć, że blokadę kont na wniosek komornika mogą przeprowadzać wszystkie polskie instytucje bankowe i SKOK-i zrzeszone w ramach wcześniej omówionego systemu OGNIVO. Tym samym zakładanie kolejnego rachunku w innym banku jest rozwiązaniem doraźnym, które może być skuteczne jedynie do momentu aż komornik go nie odkryje.

Nie istnieje żaden polski bank, który pozwalałby na założenie rachunku, który byłby „niewidzialny” dla komornika. Ponadto komornik może uzyskać informację na temat rachunków danego dłużnika nie tylko w systemie OGNIVO, ale także kontaktując się z ZUS-em bądź Urzędem Skarbowym.

Jakiego konta bankowego nie znajdzie komornik?

Co powinna zrobić osoba, która chciałaby uniknąć zajęcia konta bankowego przez komornika? Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wszystkie instytucje bankowe działające w Polsce są zrzeszone w systemie OGNIVO, z którego korzystają komornicy.

Istnieje jednak inne rozwiązanie. Mianowicie: można utworzyć konto bankowe w zagranicznym banku. Taki rachunek nie będzie widoczny w systemie OGNIVO. Dużą popularnością wśród osób, które chcą uchronić się przed zajęciem rachunku, jest utworzenie konta w Revolut bądź na PayPal.

Zwłaszcza pierwsza z wymienionych opcji wydaje się być korzystna – użytkownik Revolut może nawet otrzymać kartę płatniczą, którą będzie mógł płacić na terenie Polski oraz innych krajów. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że osoba zadłużona w dalszym ciągu będzie zobowiązana do spłaty swojego zadłużenia. Dodatkowo trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im dłużej trwa egzekucja komornicza, tym wyższe są jej koszty.