Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Co to jest zawezwanie do próby ugodowej? Jak wypełnić wniosek?

Co to jest zawezwanie do próby ugodowej? Jak wypełnić wniosek?

Jeśli pożyczamy komuś pieniądze, zależy nam na tym, aby odzyskać je w ustalonym wcześniej terminie. Jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie pieniędzy to przesłanie zawezwania do próby ugodowej. Czym jest taki dokument? W jakich przypadkach opłaca się skierować zawezwanie do próby ugodowej? Co to jest Biuro Informacji Kredytowej? Jak sprawdzić, czy jest się w BIK? W bardzo dokładny sposób odpowiadamy na wszystkie te pytania w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do wnikliwej lektury! 

Zawezwanie do próby ugodowej – co to jest? 

Zawezwanie do próby ugodowej oznacza czynność, która rozpoczyna postępowanie pomiędzy pożyczkodawcą a dłużnikiem, który zaciągnął pożyczkę. Ma ona na celu znalezienie takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonowało obie strony sporu. Każdy, kto chce wszcząć zawezwanie do próby ugodowej, musi w pierwszej kolejności napisać wniosek do sądu rejonowego prowadzącego postępowanie w sprawie dłużnika. Warto wiedzieć, że nie ma tutaj znaczenia wysokość długów pożyczkobiorcy. 

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej – jakie informacje musi zawierać? 

Podstawowym wyróżnikiem zawezwania do próby ugodowej jest zachęcenie dłużnika do tego, aby spróbował porozumieć się z wierzycielem i spłacił swoje zaległości finansowe. Warto wiedzieć, że złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej powoduje, że bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany. Dodatkowo, wniosek o zawezwanie do próby ugodowej złożony w sądzie wpływa na przerwanie biegu przedawnienia odnośnie roszczeń cywilnoprawnych wynikających z konkretnej sytuacji, którą omówiono we wniosku. Wszyscy wierzyciele powinni pamiętać o tym, aby we wniosku bardzo dokładnie określić przedmiot żądania oraz jego wysokość. Tylko wtedy nie dojdzie do jego przedawnienia. 

Termin na złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej 

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej należy złożyć zanim wniesiemy pozew o zapłatę wierzytelności do sądu. Skorzystanie z tego rozwiązania pozwala na to, aby wierzyciel i dłużnik dogadali się we własnym zakresie. Każda ze stron może zdecydować się na pewne odstępstwa. Często stosowaną praktyką przez wierzycieli w trakcie negocjacji z dłużnikami jest anulowanie odsetek, rozłożenie długu na dogodne raty bądź negocjacja wysokości zadłużenia. 

BIK – co to jest? 

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, to instytucja, która specjalizuje się w przechowywaniu oraz udostępnianiu informacji na temat zobowiązań finansowych osób prywatnych a także firm. Zawarte są tam informacje o terminach przyznawania kredytów i pożyczek, liczbie rat oraz terminie spłaty zapisanym w umowie. W bazie BIK znajdują się dane osobowe przeszło 23 milionów osób. Co ważne, przeszło 90 procent osób odnotowanych w BIK to pożyczkobiorcy, którzy zwracają swoje długi we właściwym terminie. Pozostali to wszyscy ci, którzy mają pewne opóźnienia w regulowaniu swoich finansowych zobowiązań. 

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? 

Czy da się sprawdzić, czy jest się w BIK? Jak najbardziej. W tym celu należy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej oraz zarejestrować się. BIK wymaga od nowych klientów potwierdzenia tożsamości przez przesłanie skanu dowodu osobistego oraz wysłanie przelewu weryfikacyjnego 1 złoty. Gdy przejdziemy przez cały proces rejestracyjny, możemy od razu sprawdzić, czy widniejemy na liście dłużników BIK. 

Historia kredytowa w BIK – czy da się ją sprawdzić? 

Osoby, które posiadają konto w BIK, mogą wygenerować raport na temat swojej historii kredytowej. W raporcie BIK znajdują się informacje o całej historii kredytowej a także ocenie punktowej konkretnego klienta. To właśnie na podstawie tych informacji zgromadzonych w BIK banki wydają decyzje kredytowe klientom.