Aby z sukcesem zawnioskować o kredyt gotówkowy lub pożyczkę, trzeba spełnić kilka istotnych wymagań. Zarówno banki jak i firmy pożyczkowe określają katalog podstawowych warunków niezbędnych do uzyskania pożyczki. Potencjalni kredytobiorcy muszą przede wszystkim spełnić kryterium wieku. Wyróżniamy minimalny oraz maksymalny wiek kredytobiorcy. Do jakiego wieku można złożyć wniosek o pożyczkę? Sprawdź, czy wniosek o kredyt mogą złożyć także seniorzy.
Czy banki określają maksymalny wiek kredytobiorcy?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak, banki i firmy pożyczkowe bardzo dokładnie określają zarówno maksymalny jak i minimalny wiek kredytobiorcy. Minimalne oraz maksymalne limity wieku mogą się znacząco różnić w zależności od tego, w jakim banku wnioskujemy o kredyt oraz od rodzaju wybranego przez nas kredytu.
Dlaczego wiek kredytobiorcy jest tak ważny dla banków?
Udzielanie jakichkolwiek kredytów czy pożyczek zawsze wiąże się dla kredytodawcy z dużym ryzykiem. Z tego względu instytucje udzielające zobowiązań finansowych dość dokładnie weryfikują swoich klientów. Warto wiedzieć, że minimalny wiek kredytobiorcy uregulowany prawnie wynosi 18 lat. Jest to wiek, w którym stajemy się pełnoletni i nabywamy zdolność do czynności prawnych. Mimo tego, są również takie instytucje, które w celu zminimalizowania ryzyka decydują się na zwiększenie minimalnego progu wiekowe do 21 lub nawet 23 lat. 20-parolatkowie zazwyczaj pracują już zawodowo, dzięki czemu mają już stałe dochody.
Zobacz też: Ranking kredytów gotówkowych
Określanie przez banki maksymalnego wieku kredytobiorcy jest uwarunkowane tym, że każdy z nas przechodzi na emeryturę w określonym wieku. Wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, zaś dla mężczyzn 65 lat. Wraz z przejściem na emeryturę zmniejszeniu ulegają dochody, co może mieć spory wpływ na zdolność kredytobiorcy do spłaty swojego zadłużenia.
Banki biorą również pod uwagę przeciętną długość życia w naszym kraju. Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w 2019 roku przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła 74,1 lat, a kobiet 81,8 lat. Bankom zależy na tym, aby zaciągnięty kredyt został spłacony jeszcze za życia kredytobiorcy.
Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt gotówkowy
W przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy maksymalny wiek kredytobiorcy może wynieść od 70 do nawet 85 roku życia. Są także instytucje bankowe, które maksymalny wiek kredytobiorcy uzależniają od okresu kredytowania. Im okres spłaty jest krótszy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że osoba starsza otrzyma pozytywną decyzję kredytową.
Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny
Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym określany jest w następujący sposób. Banki zazwyczaj wymagają, aby w dniu ostatniej spłaty raty kredytu wiek kredytobiorcy był nie wyższy niż 70 lat. Przewidziano od tej reguły pewne wyjątki. Są np. instytucje bankowe, w których suma wieku najstarszego kredytobiorcy oraz okresu kredytowania nie może być większa od 70 lub 80 lat.
Zobacz też: Ranking kredytów hipotecznych
Czy seniorzy mogą liczyć na otrzymanie kredytu w banku?
Każda osoba, bez względu na wiek, ma prawo do złożenia wniosku o kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Oznacza to, że seniorzy mogą otrzymać kredyt gotówkowy bez przeszkód. Należy oczywiście pamiętać o tym, że bank przy podejmowaniu decyzji kredytowej będzie brał pod uwagę przede wszystkim wysokość uzyskiwanych przez seniora dochodów. Jego wiek jest kwestią drugorzędną.
Osoby w wieku 60-70 lat, które otrzymują emeryturę i mogą pochwalić się pozytywną historią kredytową oraz dość dobrą zdolnością kredytową, bez problemu mogą starać się o otrzymanie kredytu gotówkowego w dowolnie wybranym banku w Polsce. Warto również wiedzieć o tym, że sporo instytucji w ogóle nie określa górnej granicy wieku przy kredycie gotówkowym. Dzięki temu kredyt gotówkowy dla seniorów jest na wyciągnięcie ręki.