Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Ile cyfr ma numer konta bankowego?

Ile cyfr ma numer konta bankowego?

Numer konta bankowego zawsze składa się z 26 cyfr. Banki tworzą numery kont zgodnie z określonym schematem. Dzięki temu każdy z nas z numeru konta może odczytać, w jakim banku dany rachunek jest prowadzony. W dzisiejszym artykule tłumaczymy najważniejsze informacje o numeracji kont bankowych w Polsce. 

Ile cyfr ma numer konta bankowego? 

Przelewy bankowe zalicza się dzisiaj do grona najpopularniejszych metod transferowania pieniędzy w sposób bezgotówkowy. Jeszcze 20 lat temu wielu przedsiębiorców wypłacało swoje wynagrodzenia pracownikom w formie tradycyjnej, czyli „do ręki”. Obecnie przekazywanie wynagrodzeń w formie elektronicznej jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Na korzystanie z elektronicznych form płatności decyduje się wielu z nas. Nie ma się co dziwić. Dzięki internetowym przelewom bankowym możemy w kilka sekund przesłać komuś środki bez wychodzenia z domu.

Jak pokazują statystyki, w naszym kraju na koniec 2018 roku istniało przeszło 38 milionów rachunków klientów indywidualnych z funkcją dostępu do systemu bankowości elektronicznej. Dane te pokazują, że na każdego mieszkańca Polski przypadało minimum jedno konto bankowe. Każdy rachunek bankowy ma określony numer. Z ilu cyfr powinien składać się numer konta bankowego? 

Co znaczą poszczególne cyfry w numerze konta bankowego? 

Dwie pierwsze cyfry numeru konta bankowego (AA) pełnią tzw. rolę kontrolną. Do ich wygenerowania dochodzi na podstawie pozostałych 26 cyfr. Dwa kolejne bloki cyfr to BBBB BBBB – oznaczają one numer rozliczeniowy przyporządkowany dla konkretnej instytucji bankowej. Te numery przydziela wszystkim bankom działającym w Polsce bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski. Każda z tych ośmiu cyfr ma inne znaczenie. Omawiamy je poniżej: 

  • Cztery pierwsze cyfry określają bank, w którym prowadzony jest dany rachunek. Oznacza to, że konta prowadzone w tym samym banku zawsze będą miały te cyfry takie same. 
  • Kolejne trzy cyfry określają oddział banku, do którego podlega dane konto. 
  • Ostatnia cyfra pełni funkcję kontrolną. Dzięki niej można zweryfikować, czy poprzednie cyfry są prawidłowe. 

Następne szesnaście cyfr (CCCC CCCC CCCC CCCC) to przydzielony konkretnemu klientowi indywidualny numer rozliczeniowy. Do wygenerowania tych cyfr dochodzi w sposób losowy w trakcie procedury zakładania klientowi konta w oddziale instytucji bankowej. 

Identyfikatory polskich instytucji bankowych 

W poniższej tabeli przedstawiamy listę czterocyfrowych identyfikatorów polskich instytucji bankowych: 

Nazwa instytucji bankowej Czterocyfrowy identyfikator banku
PKO Bank Polski 1020
Narodowy Bank Polski 1010
Santander Bank Polska SA 1090
mBank 1140
Pekao SA 1240
ING Bank Śląski 1050
Citi Handlowy 1030
Bank Millennium 1160
Nest Bank 1870
Idea Bank 1950
Credit Agricole 1940
Alior Bank 2490
Bank Pocztowy 1320
Bank BPH 1060

O czym zawsze trzeba pamiętać realizując przelew?

W polskim systemie bankowości rachunki klientów indywidualnych oraz firmowych zawsze mają 26 cyfr. Jest to tzw. NRB, czyli numer rachunku bankowego. Zachęcamy do tego, aby każdorazowo podczas realizacji jakiegokolwiek przelewu zawsze bardzo dokładnie weryfikować, ile cyfr ma przekazywany nam numer konta bankowego oraz czy zostały one wpisane w sposób poprawny. Wysłanie przelewu na błędny numer konta może mieć bardzo poważne skutki, a odzyskanie pieniędzy wcale nie będzie takie łatwe. 

IBAN konta bankowego – z czego się składa?

W przypadku realizowania przelewu za granicę, musimy wpisać numer IBAN. Na numer IBAN składa się nie tylko 26-cyfrowy numer konta bankowego, ale również dwuliterowy kod, po którym można zidentyfikować kraj, z którego pochodzi przelew. Kodem dla Polski jest PL. Ile cyfr ma numer IBAN? Także 26, jednak dodatkowo przed cyframi należy wstawić dwie litery symbolizujące kraj pochodzenia przelewu.