Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Inwestycja w akcje. O czym należy pamiętać?

Inwestycja w akcje. O czym należy pamiętać?

W związku z wysoką inflacją wiele osób poszukuje alternatywnych form lokowania kapitału. Jedną z nich jest zakup giełdowych akcji. W jaki sposób przygotować się do tego rodzaju inwestycji? O czym koniecznie powinny pamiętać osoby kupujące w akcje? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Akcje – definicja pojęcia

Akcje to papiery wartościowe, które są emitowane przez różne spółki notowane na giełdzie. Wszyscy, którzy zaopatrują się w akcje poszczególnych firm, zostają akcjonariuszami. Warto pamiętać, że każdy akcjonariusz ma określone prawa – ich zakres uzależniony jest od liczby posiadanych akcji.

Dla przykładu: akcjonariusz większościowy ma głos decydujący w trakcie podejmowania strategicznych decyzji dotyczących konkretnego przedsiębiorstwa. Aby być akcjonariuszem większościowym, trzeba posiadać minimum 50% wszystkich akcji danej spółki.

Każdy z akcjonariuszy, bez względu na liczbę posiadanych akcji, może brać udział w spotkaniach zarządu a także głosowaniach w walnym zgromadzeniu. Najważniejszą gratyfikacją wynikającą z faktu posiadania akcji jest oczywiście otrzymywanie cyklicznych premii finansowych. Są to tzw. dywidendy – ich wysokość uzależniona jest od tego, jaki zysk wypracowała dana spółka w niedalekiej przeszłości.

Jeśli sytuacja finansowa spółki jest niezadowalająca, wówczas akcjonariusze nie mogą liczyć na dywidendy. Z tego względu decyzja odnośnie wyboru spółki, w którą zainwestujemy swoje środki finansowe, pełni bardzo istotną rolę. Jeżeli dojdzie do bankructwa spółki, akcjonariusze nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności. Tracą jednak zainwestowane w akcje środki.

W związku z tym, iż zakup akcji niejednokrotnie może być dość dużym wydatkiem, wiele osób do sfinansowania takiej inwestycji zaciąga chwilówki.

Konto oszczędnościowe czy zakup akcji?

Co jest lepszym rozwiązaniem: konto oszczędnościowe czy kupno akcji? Pomiędzy oba tymi rozwiązaniami istnieje cała masa różnic. Pierwsza dotyczy ryzyka. W przypadku konta oszczędnościowego czy lokaty ryzyko jest praktycznie zerowe – wszystkie ulokowane środki wraz z odsetkami są naliczane przez bank.

Zupełnie inaczej jest, gdy kupujemy akcje. Warto kupionych przez nas akcji może w bardzo krótkim czasie poszybować w dół, co niekiedy skutkuje tym, iż inwestorzy tracą wszystkie zainwestowane środki.

Z drugiej strona inwestycja w akcje daje zdecydowanie większe możliwości pod kątem zysków, które można osiągnąć za sprawą realizowanej inwestycji. Z tego powodu decyzję odnośnie wyboru akcji, konta oszczędnościowego czy lokaty, każdy powinien podjąć samodzielnie po uwzględnieniu swoich możliwości finansowych a teraz poziomu akceptowanego ryzyka.

Dlaczego warto zdecydować się na inwestycję w akcje?

Stosunkowo niskie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych sprawia, że wiele osób myśli o ulokowaniu kapitału w akcje. Inwestycja w akcje to dobre rozwiązanie dla osób, które akceptują ryzyko oraz chciałyby w efektywny sposób pomnożyć swój kapitał.

W tej chwili akcje są bardzo szeroko dostępne i można się w nie zaopatrywać nawet bez wychodzenia z domu korzystając z usług profesjonalnych biur maklerskich online.