Spłata zaciągniętego zadłużenia to poważny problem, co w wielu przypadkach kończy się egzekucją komorniczą. W sytuacji, gdy komornik zajmuje pensję zadłużonej osoby, opłacenie rachunków może być znacznie utrudnione. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak napisać pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji. Z myślą o nich przygotowaliśmy poniższy artykuł.
Pismo do komornika z prośbą o zmniejszenie zajęcia pensji – jak je sporządzić?
Osoby, które posiadają niespłacone zobowiązania, muszą liczyć się z tym, że prędzej czy później przeciwko nim zostanie wszczęta egzekucja komornicza. W takiej sytuacji komornik zajmuje określoną część wynagrodzenia, przez co dłużnik nie jest w stanie terminowo opłacać bieżących rachunków czy kupować jedzenia. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że koszty komornicze w niektórych przypadkach są bardzo wysokie i mają ogromny wpływ na zwiększenie całkowitej wysokości zadłużenia. Z tego względu spłacanie swoich długów za pośrednictwem komornika nie jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób całkowita kwota do spłaty ciągle rośnie.
Egzekucja komornicza każdorazowo jest wszczynana na wniosek wierzyciela, czyli podmiotu bądź osoby wobec której dłużnik ma określone zadłużenie. To wierzyciel ma prawo do podejmowania decyzji na temat tego, jakie czynności powinny być podjęte przez komornika w toku postępowania.
Wiele osób zastanawia się, czy pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji może przynieść pozytywny rezultat. Okazuje się, że niekoniecznie. Wysłanie takiego pisma do komornika nie wpłynie w żadnym stopniu na działania przez niego podejmowane w zakresie prowadzonej egzekucji. Nie ma zatem sensu, by decydować się na sporządzanie takich pism. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z wierzycielem.
Z prośbą o zmniejszenie zajęcia pensji zwróć się do wierzyciela
Zdecydowanie najlepszą opcją, na którą powinny zdecydować się wszystkie zadłużone osoby szukające skutecznego sposobu na zmniejszenie zajęcia pensji, jest skontaktowanie się z wierzycielem, czyli osobą bądź podmiotem wobec którego mamy zadłużenie. Korzystnym rozwiązaniem jest chociażby złożenie wniosku o zwarcie ugody. Ugoda to dokument, w którym jest mowa o tym, że wierzyciel podejmuje decyzję o umorzeniu lub zawieszeniu egzekucji komorniczej w okresie, kiedy dłużnik będzie spłacał swoje zadłużenie zgodnie z przyjętym przez obie strony harmonogramem.
Wierzycielowi przysługuje również prawo do tego, by złożyć wniosek o zawieszenie trwającego postępowania. Wówczas dłużnik będzie spłacał swoje zaległości finansowe poprzez przelewanie środków bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela, a nie jak dotychczas – na konto komornika. To sprawi, że w ostatecznym rozrachunku całkowita wysokość kosztów poniesionych przez osobę zadłużoną będzie zdecydowanie niższa. Wynikać to będzie przede wszystkim z braku opłat komorniczych pobieranych za prowadzenie egzekucji.