Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » OC w życiu prywatnym – na czym polega? Kiedy opłaca się je kupić?

OC w życiu prywatnym – na czym polega? Kiedy opłaca się je kupić?

Polisa od odpowiedzialności cywilnej kojarzy się nam przede wszystkim z obowiązkowym OC samochodu. Na rynku istnieje również inny rodzaj tej polisy, a mianowicie OC w życiu prywatnym. Komu przyda się takie ubezpieczenie oraz na czym ono polega? 

OC w życiu prywatnym – jak działa, dla kogo jest przeznaczone? 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym daje nam ochronę na okoliczność wyrządzenia szkód nieumyślnych a także powstałych w wyniku zaniedbania. Może to być na przykład zalanie mieszkania sąsiadowi, zbicie szyby, zarysowanie samochodu sąsiada przez dziecko, zniszczenie wyposażenia hotelu na wyjeździe i wiele, wiele innych. 

Straty wynikające z nieumyślnego działania mogą mocno nadszarpnąć kondycję naszego domowego budżetu. Jeśli chcemy ustrzec się przed koniecznością płacenia odszkodowania sąsiadowi, któremu nasze dziecko zarysowało samochód, warto zainwestować w OC w życiu prywatnym. 

Jakie zdarzenia obejmuje OC w życiu prywatnym? 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym gwarantuje nam zabezpieczenie finansowe na wypadek szkód, które wyrządzimy mieniu należącemu do osób trzecich. Omawiana polisa daje ochronę na okoliczność nieumyślnych działań i zaniedbań, takich jak: 

  • zalanie mieszkania sąsiada, 
  • potrącenie pieszego w trakcie jazdy elektryczną hulajnogą, 
  • uszkodzenie mienia należącego do osoby trzeciej w trakcie jazdy rowerem lub quadem, 
  • pogryzienie przechodnia przez należącego do nas psa,
  • zarysowanie samochodu sąsiada przez nasze dziecko,
  • zniszczenie przedmiotów w odwiedzonym hotelu. 

Jak długo trwa ochrona w OC w życiu prywatnym? 

Czas trwania ochrony w ramach OC w życiu prywatnym trwa tak długo, jak sama polisa. W większości firm ubezpieczeniowych umowy na takie polisy zawierane są na okres 12 miesięcy. Jest to spowodowane tym, iż OC w życiu prywatnym jest zazwyczaj dodatkiem do ubezpieczenia nieruchomości. Klienci kupujący ubezpieczenie nieruchomości mogą oprócz OC w życiu prywatnym skorzystać z innych dodatków takich jak pomoc prawna, NWW czy Home Assistance. 

Gdzie kupić ubezpieczenie w życiu prywatnym? 

OC w życiu prywatnym to najczęściej proponowany przez ubezpieczycieli dodatek do ubezpieczenia nieruchomości. W trakcie nabywania w towarzystwie ubezpieczeniowym tej polisy możemy dowiedzieć się więcej na temat omawianej dodatkowej formy ochrony. Polisę OC w życiu prywatnym można zakupić zarówno stacjonarnie w oddziale, jak i telefonicznie oraz przez internet. Ta ostatnia możliwość cieszy się obecnie szczególnie dużą popularnością. Klient nie musi wychodzić z domu, a liczba niezbędnych formalności do spełnienia jest ograniczona do niezbędnego minimum. 

Zakup ubezpieczenia przez internet jest korzystnym rozwiązaniem także z innego powodu. Obecnie istnieją specjalne portale, na których możliwe jest porównywanie cen ubezpieczeń w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Nasza redakcja również przygotowała zestawienie najbardziej atrakcyjnych polis ubezpieczeniowych. 

Sprawdź: Ranking ubezpieczeń OC 

Kupując ubezpieczenie zawsze należy kierować się kilkoma czynnikami. Cena nie powinna być dla nas priorytetem, gdyż o wiele ważniejsze kwestie to zakres oferowanej ochrony oraz suma ubezpieczenia. 

OC w życiu prywatnym – czy warto? 

Zakup polisy w życiu prywatnym to stosunkowo niewielki wydatek. Koszt jego zakupu wynosi zazwyczaj maksymalnie kilkaset złotych. Gdy weźmiemy pod uwagę zakres ochrony, jaki zapewnia to ubezpieczenia, tym, bardziej nie będzie to wysoka kwota. Zalanie mieszkania sąsiada może wiązać się z ogromnymi kosztami w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pozwoli nam spać spokojnie, ponieważ koszty wypłaty odszkodowań w tego typu sytuacjach weźmie na siebie firma ubezpieczeniowa. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze jednak należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie każdy przecież potrzebuje ochrony w kwocie 50 000 złotych. Co do zasady, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym może być bardzo przydatne. Nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć, jakie zdarzenia losowe czy wypadki przydarzą nam się w przyszłości. Wystarczy, że uszkodzeniu ulegnie rura z wodą, a zalejemy sąsiada, co będzie wiązało się z horrendalnymi kosztami. Jeśli zależy nam na uchronieniu majątku przed niepotrzebnymi wydatkami, warto poważnie zastanowić się nad zakupieniem OC w życiu prywatnym.