Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Jak zapłacić mandat przez internet?

Jak zapłacić mandat przez internet?

Popełnienie drogowego wykroczenia może poskutkować wystawieniem mandatu przez stróżów prawa. Nie każdy z nas dysponuje odpowiednią gotówką, aby móc zapłacić mandat na miejscu. Wtedy można zdecydować się na opłacenie mandatu przez internet. Nie musimy wychodzić z domu i stać w długiej kolejce na poczcie, co jest ogromnym ułatwieniem. Sprawdź, jak to zrobić. 

Mandaty w Polsce – statystyki 

Mandat to danina, którą musimy opłacić, gdy przekroczymy prędkość, nieprawidłowo zaparkujemy pojazd lub wejdziemy na jezdnię na czerwony świetle. Statystyki pokazują, że każdego dnia jest wystawianych około 4 milionów mandatów. Statystycznie każdego dnia aż 10 tysięcy Polaków otrzymuje mandat. Nad bezpieczeństwem Polaków na drodze czuwa codziennie około 4 tysięcy policjantów z wydziału drogowego. 

Opłacenie mandatu jest możliwe od razu po jego wystawieniu, jednak nie każdy dysponuje odpowiednią gotówką. Wtedy policjant przekazuje nam mandat kredytowy. Kiedyś taki mandat trzeba było opłacić na poczcie. Na szczęście, obecnie istnieje zdecydowanie prostsze rozwiązanie na zapłacenie mandatu. Wystarczy nam do tego komputer lub telefon z dostępem do internetu oraz konto bankowe. 

Warto wiedzieć, że w tej chwili policjanci na miejscu umożliwiają opłacenie mandatu nie tylko gotówką, ale również z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Można do tego użyć karty płatniczej lub Blika. O wiele więcej kierowców woli jednak opłacić mandat przez internet w zaciszu swojego domu. Poniżej przedstawiamy dokładną instrukcję, jak to zrobić. 

Mandat przez internet – jak to działa? 

Kierowca, który otrzymuje mandat od policjanta, dostaje wypełniony przekaz pocztowy. Znajduje się tam numer konta wraz z należną kwotą. Taki przekaz można zrealizować na poczcie lub w okienku banku u kasjera, jednak wiele osób preferuje wygodne płatności internetowe. Po co czekać w kolejce na poczcie, skoro mandat można opłacić w kilkanaście sekund bez wychodzenia z domu? 

Warto jednak pamiętać o tym, że mandat przez internet opłaca się nieco inaczej niż zwyczajny przelew internetowy. Aby móc zrealizować taką transakcję, należy skorzystać z opcji o nazwie „przelew podatkowy”. Jest to uwarunkowane tym, że według przepisów polskiego prawa mandaty zalicza się do podatków. 

Od 1 stycznia 2016 roku wszystkie mandaty karne kredytowe trzeba opłacać na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Opolska skarbówka jest jedyną instytucją dla wszystkich Polaków, do której opłaca się tego typu daniny. Zasada ta została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2015 roku. Wszystkie mandaty zasilają centralny budżet państwa, jednak za ich rozliczanie odpowiedzialny jest tylko Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. 

Jak zapłacić mandat przez internet – dokładna instrukcja 

1. Logujemy się do swojego banku poprzez stronę internetową lub mobilną aplikację na smartfona. Każdy bank w Polsce pozwala na zapłacenie mandatu przez internet. 

2. Szukamy zakładki o nazwie „Przelewy”, a następnie klikamy w opcję „Przelew podatkowy”, „Przelew do Urzędu Skarbowego”, Przelew US” itd. Dokładna nazwa tej zakładki zależy od banku. Ważne jest to, aby chodziło o przelew do organu podatkowego, czyli urzędu skarbowego. 

3. Pojawi nam się długa lista dostępnych opcji. Spośród wszystkich przedstawionych propozycji wybieramy tę o nazwie „Mandaty”. Lista formularzy jest uszeregowana alfabetycznie, dlatego znalezienie odpowiedniej opcji nie powinno być problematyczne. 

4. Wybieramy Urząd Skarbowy, do którego należy wpłacić mandat. Obecnie tylko jeden Urząd Skarbowy zajmuje się księgowaniem mandatów dla mieszkańców całej Polski. Jest nim Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. 

Uzupełniamy dane do przelewu, czyli:

Adres: Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

Numer konta: 

47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

5. Wypełniamy pole „typ identyfikatora”. Należy tam kliknąć na PESEL oraz wpisać nasz numer PESEL. Pozostałe dane osobowe takie jak imię i nazwisko oraz adres zostaną najpewniej wpisane w sposób automatyczny. W przeciwnym razie należy je wpisać samodzielnie. 

6. W polu o nazwie „okres rozliczeniowy” lub „rok okresu zobowiązania” bądź „typ okresu” nie należy wpisywać żadnych informacji. 

7. Wpisujemy należną kwotę mandatu. 

8. Pole „identyfikacja zobowiązania” – tutaj wpisujemy serię i numer mandatu. 

9. Wysyłamy przelew. Aby przelew został wysłany, konieczne będzie jego potwierdzenie za pomocą kodu SMS lub kodu ze zdrapki z banku. 

Mandat przez internet – dane do przelewu 

Urząd Skarbowy, który odpowiada za księgowanie mandatów, to: 

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu 

ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole 

Numer rachunku bankowego: 

47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Zanim wyślemy przelew z kwotą mandatu, powinniśmy jeszcze dokładnie upewnić się, czy wpisane dane są aktualne. Numer rachunku warto także zweryfikować na wystawionym przez policjanta druku. 

Jak opłacić mandat z konta zagranicznego? 

Czy istnieje możliwość opłacenia mandatu z konta zagranicznego? Polskie przepisy dopuszczają taką możliwość. Aby opłacić mandat zza granicy, należy przede wszystkim znać kod IBAN oraz SWIFT. 

  • Kod SWIFT, który należy wpisać to: NBPLPLPW.
  • IBAN to numer rachunku bankowego, który trzeba poprzedzić przedrostkiem PL. Oznacza to, że IBAN powinien być następujący: PL47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. 

Pozostałe zasady związane z realizacją przelewu za mandat z konta zagranicznego są takie same jak przy wysyłaniu go przez konto w polskim banku.