Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Pożyczka prywatna pod weksel – czy warto się na nią zdecydować?

Pożyczka prywatna pod weksel – czy warto się na nią zdecydować?

Obecnie rynek pożyczkowy rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Dla osób potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki cały czas pojawiają się nowe propozycje i oryginalne produkty finansowe. Jedna z możliwości to pożyczka pod weksel. Takie rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim osobom zadłużonym, które z powodu swojej negatywnej historii kredytowej nie mają szans na otrzymanie klasycznego kredytu gotówkowego banku. W stosunku do pożyczek pod weksel pojawia się sporo kontrowersji. Czy warto się zdecydować na taką formę finansowania? 

Pożyczka pod weksel – co to jest? 

Pożyczka pod weksel to rodzaj pożyczki prywatnej. Przypomnijmy: cechą charakterystyczną pożyczek prywatnych jest fakt, iż udzielają ich osoby i podmioty, które nie specjalizują się oferowaniu pożyczek. Pożyczkę prywatną możemy otrzymać zarówno od osoby prywatnej jak i od przedsiębiorcy. 

Mimo wielu kontrowersji, pożyczki prywatne są popularną alternatywą dla kredytów gotówkowych – zwłaszcza wśród tych osób, które z powodu złej historii kredytowej i niskiej zdolności kredytowej nie mają żadnych szans na kredyt gotówkowy czy zwykłą pożyczkę. Jeśli nie mamy żadnych szans na uzyskanie finansowania w formie tradycyjnej, wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać pożyczki prywatne. 

Prywatna pożyczka pod weksel to rozwiązanie, które jest zabezpieczone w bardzo skuteczny sposób. W przypadku większości pożyczek prywatnych obie strony zawierają ze sobą umowę cywilnoprawną. Weksel jest z kolei papierem wartościowym pełniącym kilka funkcji, w tym także funkcję gwarancyjną i płatniczą. Dzięki wekslowi zabezpieczone zostają interesy obu stron zawieranej umowy. 

Weksel potwierdza, że pożyczkobiorca zdecydował się na zaciągnięcie pożyczki od danej osoby prywatnej. Na wybór weksla decyduje się sporo osób udzielających pożyczek prywatnych, ponieważ ograniczona on do minimum liczbę formalności, a dodatkowo gwarantuje zabezpieczenie interesów obu stron zawieranej umowy.

Co musi zawierać weksel? 

Pożyczki prywatne pod weksel cieszą się tak dużą popularnością wśród polskich pożyczkobiorców dlatego, że wyróżnia je ograniczona do minimum liczba formalności. Czym jest weksel? Jest to papier wartościowy. Tworząc go, obie strony powinny zapisać na nim swoje podstawowe dane osobowe. Weksel zawierać musi też szereg informacji o udzielanej pożyczce, a mianowicie:

  • kwota udzielanej pożyczki pod weksel, 
  • data i miejsce podpisania umowy,
  • termin spłaty pożyczki pod weksel. 

Na wekslu muszą także znaleźć się podpisy pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. W ten sposób obie strony potwierdzają, że zapoznały się ze wszystkimi warunkami i się na nie zgadzają. Szczególną uwagę należy zwracać na to, aby pożyczkodawca zapisał na wekslu dokładną kwotę, którą będzie musiał mu zwrócić pożyczkobiorca. Jeżeli pożyczkobiorca tego nie dopilnuje, w ten sposób powstanie weksel in blanco. Umożliwi to pożyczkodawcy wpisanie jakiejkolwiek kwoty, co może doprowadzić nas do utraty płynności finansowej lub w dłuższej perspektywie czasowej bankructwa.