Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Dla zadłużonych » Firma windykacyjna Arvato – jak się przed nią bronić?

Firma windykacyjna Arvato – jak się przed nią bronić?

Uprawnienia windykatorów są zdecydowanie mniejsze niż komorników

Firma windykacyjna Arvato to jedna z wielu instytucji się w odzyskiwaniu długów od osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. Posiada ona bogate doświadczenie oraz stosuje różnorodne metody, aby odzyskać należności. Jeśli otrzymałeś wezwanie do zapłaty od Arvato, nie ma potrzeby panikować. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak bronić się przed windykatorami Arvato.

Firma windykacyjna Arvato – co piszą o niej internauci?

Arvato to międzynarodowa firma świadcząca usługi w zakresie windykacji należności oraz zarządzania wierzytelnościami. Firma ta ma siedzibę w Niemczech, a jej działalność obejmuje ponad 40 krajów na całym świecie. Arvato jest częścią koncernu Bertelsmann, jednego z największych mediów i usług informacyjnych na świecie.

Zobacz też: Czy sąd może rozłożyć nakaz zapłaty na raty?

Zobacz też: Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem

Firma Arvato oferuje szereg usług w zakresie windykacji, w tym zarządzanie portfelem wierzytelności, składanie wniosków o upadłość, negocjacje z dłużnikami oraz wypłatę należności. Arvato świadczy swoje usługi dla firm z różnych branż, w tym finansowej, telekomunikacyjnej, energetycznej i usługowej.

Firma Arvato w swojej działalności stosuje różne metody windykacyjne, w tym telefoniczne, listowne i drogą elektroniczną. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika, firma może skierować sprawę do sądu lub do innej instytucji zajmującej się windykacją.

W internecie nie brakuje wpisów i opinii użytkowników, którzy mieli do czynienia z windykatorami Arvato. Najczęściej Arvato wysyła do dłużników SMS-y oraz maile, windykacja terenowa jest spotykana stosunkowo rzadko. Co zrobić, gdy przez niespłacone długi otrzymujemy wiadomości i telefony od windykatorów Arvato? Przede wszystkim powinniśmy dokładnie poznać swoje prawa. Dzięki temu łatwiej będzie nam rozmawiać z przedstawicielami tej firmy.

Jakie prawa mają windykatorzy?

Windykatorzy to osoby zatrudnione przez firmy windykacyjne, takie jak Arvato, które zajmują się odzyskiwaniem należności od dłużników. Mają oni pewne uprawnienia, jednak są one dość mocno ograniczone.

Przeczytaj także: Co zrobić, by komornik zszedł z pensji?

Windykatorzy mogą kontaktować się z dłużnikami w celu wyegzekwowania płatności, ale muszą to robić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, m.in. ustawą o ochronie danych osobowych oraz ustawą o kredycie konsumenckim. Windykatorzy nie mają prawa stosować przemocy fizycznej, psychicznej ani innych form przemocy wobec dłużników.

Windykatorzy mają prawo wysyłać wezwania do zapłaty oraz prowadzić negocjacje z dłużnikami w celu uzyskania spłaty zadłużenia lub zawarcia ugody. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika, windykatorzy mogą skierować sprawę do sądu lub innej instytucji zajmującej się windykacją.

Windykatorzy nie mają prawa dokonywać zajęcia wynagrodzenia czy konta bankowego dłużnika bez wyroku sądowego lub tytułu wykonawczego. Mogą jednak wystąpić do sądu o takie tytuły i w ich oparciu podjąć działania egzekucyjne.

Ważne jest, aby dłużnicy wiedzieli, że windykatorzy nie mają prawa podejmować działań, które są niezgodne z prawem, a także nie mogą naruszać prywatności ani godności dłużników. Dłużnicy powinni zawsze weryfikować tożsamość osoby kontaktującej się z nimi w celu wyegzekwowania płatności oraz zwracać uwagę na to, czy działania windykatorów są zgodne z przepisami prawa.

Jeśli windykator jakiejkolwiek firmy wszedłby w sposób nieuprawniony na posiadłość zadłużonej osoby bądź rozmawiał o jej sytuacji materialnej z sąsiadami, byłoby to nie tylko nieetyczne, ale i niezgodne z prawem.

Czego nie mogą robić firmy windykacyjne?

Firmy windykacyjne mają zdecydowanie mniejsze uprawnienia aniżeli komornicy. Pole manewru windykatorów wobec osób zadłużonych jest w praktyce mocno ograniczone. Firmy windykacyjne nie mogą:

  • Naruszać prywatności dłużnika. Firma windykacyjna nie może kontaktować się z innymi osobami niż dłużnik w celu uzyskania informacji na temat jego sytuacji finansowej lub innych danych osobowych.
  • Stosować przemocy. Windykatorzy nie mogą stosować przemocy fizycznej lub groźb wobec dłużników.
  • Podejmować działań bezprawnych. Firma windykacyjna nie może działać w sposób sprzeczny z obowiązującymi przepisami prawa, takimi jak ustawy o ochronie danych osobowych czy o kredycie konsumenckim.
  • Konfiskować majątku. Prawo konfiskaty majątku mają tylko i wyłącznie komornicy.
  • Nagrywać dłużnika oraz jego posiadłości.
  • Szantażować dłużnika. Firma windykacyjna nie może szantażować lub zastraszać dłużnika w celu uzyskania płatności, na przykład grozić mu wykluczeniem z programu ratalnego lub wysłaniem do sądu, jeśli nie ureguluje długu.