Szybki Zysk – darmowe pożyczki i kredyty online

Aktualne rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych

Strona główna » Porady » Agent rozliczeniowy – kim jest i jak działa?

Agent rozliczeniowy – kim jest i jak działa?

agent rozliczeniowy kim jest

Agent rozliczeniowy - jakie są jego zadania?

Agent rozliczeniowy to określenie dla instytucji, która ma za zadanie autoryzować i rozliczać transakcje realizowane z wykorzystaniem kart płatniczych. Dane na temat wszystkich transakcji przesyłają akceptanci do agenta płatniczego, zaś później są one kierowane do organizacji płatniczych – Visa i MasterCard. Agenci rozliczeniowi ściśle współpracują z bankami. W poniższym artykule szczegółowo tłumaczymy, kim jest agent rozliczeniowy.

Agent rozliczeniowy- definicja pojęcia

Agent rozliczeniowy (ang. squirer) to wyspecjalizowana instytucja, która ma za zadanie rozliczać realizowane transakcje bezgotówkowe. Jest to pośrednik między stacjonarnym a internetowym punktem handlowym przyjmującym płatności kartą, jego bankiem i bankiem, który wydał konkretną kartę. Do kompetencji agentów rozliczeniowych w Polsce zalicza się też dostarczanie terminali, które wykorzystywane są do realizacji płatności kartą. Instytucją, która zrzesza agentów rozliczeniowych w naszym kraju, jest Komitet Agentów Rozliczeniowych.

Z usług agenta rozliczeniowego mogą korzystać różnego rodzaju podmioty, takie jak sklepy internetowe, platformy aukcyjne, organizatorzy eventów czy firmy świadczące usługi abonamentowe. W przypadku pytań czy problemów związanych z płatnościami, klient może skorzystać z pomocy specjalistów z agenta rozliczeniowego, którzy pomogą w rozwiązaniu problemu.

Warto również podkreślić, że agent rozliczeniowy może zapewnić swoim klientom różnego rodzaju rozwiązania płatnicze, takie jak płatności kartą, przelewy bankowe czy płatności mobilne. Dzięki temu klienci mają większą elastyczność i mogą korzystać z różnych form płatności, co wpływa na zwiększenie komfortu dokonywania transakcji.

W tym momencie w Polsce działają następujący agenci rozliczeniowi:

  • eService,
  • First Data Polska,
  • Polskie Płatności,
  • eCard,
  • Elavon Financial Services,
  • EFG Eurobank Ergasias.